Niespodzianka w ekstraklasie. Warta Poznań zaskoczyła Raków Częstochowa

11/02/2024, 15:21 GMT+1

Do sporej niespodzianki doszło w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie broniąca się przed spadkiem Warta Poznań pokonała mistrza Polski Raków Częstochowa 2:1 (2:1). Dla gospodarzy było to dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie na własnym stadionie. Pierwsze odnieśli w lipcu 2023 roku.

Warta Poznań – Pogoń Szczecin w 1. kolejce Ekstraklasy (Newspix)

Patrząc na ligową tabelę, gdzie przed niedzielnym meczem Raków był piąty, a Warta szesnasta, mistrzowie Polski wydawali się zdecydowanym faworytem tej konfrontacji. Tym bardziej, że przed przerwą w rozgrywkach piłkarze z Poznania prezentowali się fatalnie. Okazało się jednak, że przez dwa miesiące w futbolu może się wiele zmienić.

Gol już w 3. minucie

Gospodarze zaczęli mecz z animuszem i już w 3. minucie objęli prowadzenie. Po szybkiej akcji prawą stroną strzałem przy słupku do bramki trafił 21-letni Kajetan Szmyt.

Zawodnik Warty Poznań Kajetan Szmyt cieszy się z bramki

Warta poszła za ciosem. W 20. minucie miejscowi przejęli piłkę w środku pola i wyprowadzili błyskawiczną kontrę. Chorwat Dario Vizinger idealnie podał do Austriaka Stefana Savicia, ten zwiódł jednego obrońcę i uderzył celnie po długim słupku.
Mimo że piłkarze Rakowa mieli jeszcze 70. minut gry przed sobą, to nie zdołali już odrobić strat z początku meczu. Przez większość pozostałego czasu posiadali inicjatywę, atakowali, ale byli nieskuteczni. Ostatecznie udało im się zdobyć tylko bramkę honorową, po rzucie karnym wykorzystanym przez Bartosza Nowaka.
(dasz/TG)
Warta Poznań - Raków Częstochowa 2:1 (2:1)
Bramki: 1:0 Kajetan Szmyt (3'), 2:0 Stefan Savić (20'), 2:1 Bartosz Nowak (45'+5-karny).

Żółte kartki - Warta: Miguel Luis, Dario Vizinger, Mohamed Mezghrani, Maciej Żurawski, Dimitris Stavropoulos. Raków: Gustav Berggren, Zoran Arsenić.

Sędzia: Bartosz Franowski (Toruń). Widzów 2 016.

Warta Poznań: Jędrzej Grobelny - Jakub Bartkowski, Dimitris Stavropoulos, Dawid Szymonowicz - Mohamed Mezghrani (58. Jakub Kiełb), Miguel Luis (58. Mateusz Kupczak), Maciej Żurawski, Tomas Prikryl (89. Bogdan Tiru) - Kajetan Szmyt, Dario Vizinger (58. Marton Eppel), Stefan Savic (65. Konrad Matuszewski).

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Fran Tudor, Bogdan Racovitan, Stratos Svarnas - Jean Carlos Silva (80. Srdjan Plavsić), Gustav Berggren (80. Zoran Arsenić), Władysław Koczerhin, Erick Otieno - Marcin Cebula (68. Łukasz Zwoliński), Bartosz Nowak (89. Dawid Drachal), Ante Crnac (68. John Yeboah).