Puszcza Niepołomice ośmieszyła Wisłę i jest o krok od gry w ekstraklasie

Mariusz Czykier

Akt. 07/06/2023, 06:44 GMT+2

Puszcza Niepołomice wygrała w Krakowie 4:1 z Wisłą i awansowała do finału baraży o awans do ekstraklasy. O tym, czy Żubry będą występowały w najwyższej klasie rozgrywek, zadecyduje 11 czerwca spotkanie ze zwycięzcą drugiego półfinału, którym została Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Puszcza Niepołomice wygrała 4:1 z Wisłą Kraków w barażach o awans do ekstraklasy (NEWSPIX)

Tylko raz w bieżącym sezonie Wiśle Kraków udało się pokonać grającą po sąsiedzku rewelację 1. Ligi. W walce o Puchar Polski piłkarze z Reymonta wygrali po rzutach karnych. W lidze dwukrotnie przegrywali.
Niekorzystnego bilansu nie udało im się zmienić w barażowym meczu o awans do najwyższej klasy rozgrywek. Na własnym stadionie w czwartek pożegnali się z marzeniami o powrocie do ekstraklasy.
Zrobili to w dodatku w fatalnym stylu. Nie pomogło przejęcie inicjatywy na początku spotkania. Skupiona na własnej połowie Puszcza czekała na kontrataki. Pierwsze efekty zobaczyła w 33. minucie, gdy wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Kamil Zapolnik skorzystał z dośrodkowania Marcela Pieczka i strzelił głową pierwszego gola.
Tuż przed przerwą Wisła wyjmowała piłkę z siatki po raz drugi, bowiem goście poszli za ciosem i mocno przyspieszyli. Autorem drugiego trafienia był Łukasz Sołowiej.

Koncert rezerwowego

Druga połowa przyniosła nieco inny obraz gry. Niemający już nic do stracenia gospodarze ruszyli do ataku. Na kontaktowego gola musieli jednak poczekać aż do 84. minuty. Po dalekim strzale Alexa Muli zrobiło się 1:2.
I kiedy wiele wskazywało na to, że podniesieni na duchu piłkarze Wisły zdołają przyprzeć rywali do muru, trzy minuty doliczonego już czasu gry odarły ich ze złudzeń.
Piłkarzem, który ośmieszył utytułowany zespół, był 21-letni Lucjan Klisiewicz. Pojawił się na murawie na ostatni kwadrans, ale swój czas wykorzystał w stu procentach.
Wyjątkowej urody była zwłaszcza druga bramka, strzelona w sytuacji, w której leżał w polu karnym, zatrzymany przez obrońcę i mając przed sobą broniącego bramki Mikołaja Biegańskiego. Nie przeszkodziło mu to w umieszczeniu piłki w siatce.

Termalica pokonała Stal

Słoniki nie dał szans rywalom

Drugim finalistą baraży o awans do ekstraklasy została ekipa Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Przed własną widownią Słoniki pokonały we wtorek wieczorem Stal Rzeszów 2:0. Gole dla gospodarzy strzelili Wiktor Biedrzycki oraz Bośniak Muris Mesanović.

Półfinał baraży o awans do PKO PB Ekstraklasy 2023/24

Wisła Kraków - Puszcza Niepołomice 1:4 (0:2)
Bramki: Alex Mula (84') - Kamil Zapolnik (33'), Łukasz Sołowiej (45+3'), Lucjan Klisiewicz (90+1', 90+4')
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
Bramki: Wiktor Biedrzycki (19') - Muris Mesanović (54')/