Sensacyjne gospodynie zatrzymane. Europejski finał mistrzostw świata

Lukasz Lasia

16/08/2023, 14:27 GMT+2

Piłkarki reprezentacji Anglii pierwszy raz w historii zagrają o mistrzostwo świata. W środowym półfinale w Sydney Lwice pokonały współgospodynie Australijki 3:1.

Reprezentantki Anglii i Hiszpanii awansowały do finału MŚ kobiet w piłce nożnej (Getty Images)

Angielki po raz trzeci z rzędu wystąpiły w półfinale kobiecego mundialu. Aż do środy była to dla nich bariera nie do przejścia. Na Olympic Stadium w Sydney miały przeciwko sobie nie tylko rywalki, ale i kibiców.

Energiczne Australijki, wyrachowane Lwice

Mimo to zawodniczki Sariny Wiegman zagrały z dużym wyrachowaniem i już w 36. minucie objęły prowadzenie za sprawą pięknego uderzenia w okienko Elly Ann Toone.
Australijki, które po niespodziewanym wyeliminowaniu w ćwierćfinale Francuzek w rzutach karnych pierwszy raz w historii awansowały do półfinału, nie poddały się, grały bardzo energicznie i efekty przyszły w 63. minucie. Kapitalnym rajdem i strzałem z dystansu popisała się Samantha Kerr.
Z remisu współgospodynie mistrzostw cieszyły się ledwie osiem minut. Duże niezdecydowanie Ellie Carpenter w obronie wykorzystała Lauren Hemp. Australijki miały kilka szans na doprowadzenie do dogrywki, jednak zamiast tego, otrzymały trzeci cios, a duży udział miała w tym zdobywczyni drugiej bramki. To po dokładnym podaniu zawodniczki Manchesteru City w 86. minucie wynik ustaliła Alessia Russo.

Niespodziewany finał, będzie historyczny triumf

Lwice po raz pierwszy w historii zagrają o złoto mistrzostw świata. Czy powtórzą wyczyn piłkarskiej reprezentacji z 1966 roku? Ich rywalkami będą Hiszpanki, które, pokonując we wtorek Szwedki 2:1, osiągnęły największy sukces w historii.

Mecz o trzecie miejsce odbędzie się w sobotę w Brisbane, a finał - dzień później w Sydney.