Chorwacja pokonała Holandię i awansowała do finału Ligi Narodów

14/06/2023, 23:31 GMT+2

Końcowa rozgrywka Ligi Narodów rozpoczęta w spektakularny sposób. W środowym półfinale Chorwacja pokonała po dogrywce 4:2 grającą przed własnymi kibicami Holandię i jest już o jedno spotkanie od triumfu w rozgrywkach.

Mundial w Katarze. Mecz o 3. miejsce Chorwacja - Maroko

W środowy wieczór zainaugurowano decydującą fazę obecnej, trzeciej już edycji wciąż względnie nowego formatu europejskich rozgrywek. Final Four Ligi Narodów, składające się ze zwycięzców każdej z czterech grup najwyższej dywizji, odbywa się w tym roku w Holandii, toteż gospodarze mogli odczuwać dodatkową motywację.

Mistrzowskie zgranie i ogranie zdecydowało

Na słynnym De Kuip w Rotterdamie, gdzie w niedzielę odbędzie się również wielki finał, lepiej wraz z pierwszym gwizdkiem czuli się piłkarze Ronalda Koemana, finaliści edycji z 2019 roku. Bardzo jasny sygnał ku temu po półgodzinie gry wysłał Teun Koopmeiners, gdy uderzył potężnie, ale nad poprzeczką.
Co nie udało się piłkarzowi Atalanty, zrobił już po kilku minutach Donyell Malen. Wówczas, będąc dobrze ustawionym w polu karnym, trafił po przekątnej w trudny do obrony sposób i otworzył wynik meczu.
Holandia miała dokładnie to, czego oczekiwała, lecz zaprawieni w bojach Chorwaci radzili sobie nie z takimi wyzwaniami. Wynik rywalizacji odwrócili w drugiej połowie - już po dziesięciu minutach całą swoją klasą i liczonym w dekadach doświadczeniem wykazał się Luka Modrić, który przytomnie skorzystał z nieudanego przyjęcia Cody'ego Gakpo w okolicach pola karnego, odebrał rywalowi piłkę i wywalczył jedenastkę. Stamtąd trafił Andrej Kramarić.
Gola na wagę awansu do finału strzelić miał z kolei 17 minut przed końcem Mario Pasalić, który uderzył intuicyjnie z powietrza, lewą nogą. Wydawało się, że ogranie jednostek i zgranie całego zespołu okaże się kluczowe. Brązowi medaliści ostatniego mundialu i wicemistrzowie świata sprzed pięciu lat mimo to wypuścili prowadzenie w ostatniej chwili. W szóstej minucie doliczonego czasu gry z kompletnego zamieszania w szesnastce skorzystał Noa Lang, doprowadzając do dogrywki.
A tam znów klasa bałkańskiej ekipy wzięła górę. W 98. minucie ponownie całą mrówczą pracę wykonał Modrić, a potężnie sprzed pola karnego uderzył Bruno Petković. Osiem minut później wynik ustalił, a jakże, niezniszczalny, kończący w tym roku 38 lat pomocnik Realu Madryt. Wielka, piłkarska klasa.
W meczu o tytuł Chorwaci zmierzą się z lepszym z czwartkowej pary Hiszpania - Włochy.

Półfinał Ligi Narodów

Holandia - Chorwacja 2:4
Bramki: Donyell Malen (34.), Noa Lang (90+6.) - Andrej Kramarić (55. karny), Mario Pasalić (73.), Bruno Petković (98.), Luka Modrić (116.)