Zwycięski remis w tropikach. Raków krok bliżej Ligi Mistrzów

Akt. 03/08/2023, 06:35 GMT+2

Mistrz Polski postawił kropkę nad i. W rewanżowym meczu 2. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów Raków Częstochowa zremisował na wyjeździe z Karabachem 1:1 (0:0), co wobec zwycięstwa przed tygodniem wystarczyło do awansu. Spotkanie w Baku toczyło się w ekstremalnych warunkach.

Raków Częstochowa - Qarabag FK w 2. rundzie eliminacji LM (źr. PAP)

Częstochowianie wiedzieli, czego się spodziewać, dlatego do stolicy Azerbejdżanu udali się samolotem już w poniedziałkowe popołudnie - nie w przeddzień meczu, ale dwa dni wcześniej.

Treningi w ortalionach

Odpowiednia aklimatyzacja przy rozgrywanych w takich okolicznościach przyrody meczach to podstawa. Dlatego żeby dostosować się do temperatury w granicach 30 stopni i wilgotności powietrza na poziomie 60 procent, piłkarze Rakowa trenowali w... ortalionach.
Niecodzienne metody przygotowania zdały egzamin. W środę mistrz Polski grał jak równy z równym, jakby w Baku bywał regularnie.

Efektowny gol

Ba, mistrzowie Polski sami zadbali o to, by jeszcze podwyższyć temperaturę na stadionie olimpijskim. W 52. minucie Fran Tudor poszedł na przebój, minął obrońcę i zdecydował się na strzał, którego nie powstydziliby się najlepsi napastnicy na świecie. Huknął po przekątnej nie do obrony i w Baku zapanowała konsternacja.
Raków wyszedł w tym momencie na prowadzenie w meczu 1:0, a w dwumeczu już 4:2. Miał więc w zapasie jedną bramkę.

Nerwy do samego końca

Rozgrywający 160. mecz w europejskich pucharach (dla porównania dla Rakowa był to dopiero 16. taki występ) nie z takich tarapatów jednak wychodził. Wykorzystując przestój w grze gości, rzucił się do odrabiania strat.
Udało się połowicznie - w 60. minucie do wyrównania doprowadził Redon Xhixha. Karabachu remis jednak nie urządzał, zespół z Azerbejdżanu potrzebował jeszcze jednego gola, a najlepiej dwóch.
Szczęście było blisko. W 74. minucie mistrzów Polski uratował słupek, gdy groźnie uderzył wprowadzony na ratunek Marko Janković. Była to najlepsza sytuacja gospodarzy na odwrócenie losów tej rywalizacji.
Siedem doliczonych minut w wykonaniu mistrzów Polski to była nomen omen obrona Częstochowy, ale to bez znaczenia: Raków zrobił kolejny krok w kierunku Ligi Mistrzów!

Z kim Raków zagra w 3. rundzie kwalifikacji?

W 3. rundzie kwalifikacji Raków zagra z Arisem Limassol, który wyeliminował BATE Borysów. Z kolei przed Karabachem teraz 3. runda eliminacji Ligi Europy, gdzie jego przeciwnikiem będzie gorszy z pary norwesko-fińskiej Molde - HJK Helsinki (w Helsinkach 1:0 dla HJK).
By zagrać w fazie grupowej Ligi Mistrzów, Raków potrzebuje przejść cztery rundy kwalifikacyjne.

Rewanż 2. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów:

Karabach - Raków Częstochowa 1:1 (0:0); pierwszy mecz 3:2 dla Rakowa, awans Raków
Bramki: Xhixha (60.) - Tudor (52.)
Karabach Agdam: Szachrudin Mahammadelijew - Toral Bajramow, Bahlul Mustafazada, Kevin Medina, Elwin Cafarqulijew (79. Adam Diakhaby) - Julio Rommo, Marko Jankovic - Leandro Andrade (87. Nariman Akhundzade), Yassine Benzia (70. Juninho), Abdellah Zoubir - Redon Xhixha (70. Hamidou Keyta)

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Bogdan Racovitan, Zoran Arsenic, Stratos Svarnas - Fran Tudor (82. Deian Sorescu), Gustav Berggren, Giannis Papanikolaou, Jean Carlos Silva - John Yeboah (31. Bartosz Nowak, 61. Władysław Koczerhin), Marcin Cebula (61. Sonny Kittel) - Łukasz Zwoliński (46. Fabian Piasecki)½
Wyniki i program rewanżowych meczów 2. rundy el. LM (gwiazdka - awans):

2 sierpnia, środa
Karabach Agdam (Azerbejdżan) - *Raków Częstochowa 1:1 (0:0); pierwszy mecz 2:3
FK Astana (Kazachstan) - *Dinamo Zagrzeb (Chorwacja) 0:2 (0:1); 0:4
BK Haecken (Szwecja) - *KI Klaksvik (Wyspy Owcze) 3:3 dogr. (2:2, 1:1), karne 3-4; 0:0
*Molde FK (Norwegia) - HJK Helsinki (Finlandia) 2:0 (0:0); 0:1
*Maccabi Hajfa (Izrael) - Sheriff Tyraspol (Mołdawia) 4:1 dogr. (2:1, 1:1); 0:1
KRC Genk (Belgia) - *Servette Genewa (Szwajcaria) 2:2 dogr. (2:2, 1:1), karne 1-4; 1:1
*FC Kopenhaga (Dania) - Breidablik (Islandia) 6:3 (4:1); 2:0
*Galatasaray Stambuł (Turcja) - Żalgiris Wilno (Litwa) 1:0 (1:0); 2:2