Raków obudził się po przerwie. Ma awans w eliminacjach Ligi Mistrzów

Akt. 18/07/2023, 23:53 GMT+2

Piłkarze Rakowa bardzo pewnie awansowali do drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Najlepsza polska drużyna zeszłego sezonu pokonała na wyjeździe estońską Florę Tallinn 3:0 (0:0), ale zwycięstwo mogło być zdecydowanie wyższe. Pierwsze spotkanie u siebie częstochowianie wygrali 1:0.

Eliminacje Ligi Mistrzów. Flora Tallinn – Raków Częstochowa (Newspix)

W pierwszym meczu obu zespołów Raków nie zachwycił, ale mógł się cieszyć z minimalnej wygranej po golu Władysława Koczergina. W rewanżu na stadionie 14-krotnego mistrza Estonii trzeba było zagrać zdecydowanie lepiej. Tak też się stało.

Raków przeważał od początku

Zmobilizowani częstochowianie od pierwszych minut wtorkowego meczu wypracowali sobie zdecydowaną przewagę. W porównaniu z pierwszym spotkaniem mistrzowie Polski grali agresywniej, wysokim pressingiem i z większą kreatywnością w środku boiska. Dobrze funkcjonowały też ataki skrzydłami. Goście dochodzili do sytuacji strzeleckich, ale brakowało im skuteczności. Z kolei miejscowi raz na jakiś czas próbowali swoich sił w szybkim kontrataku.

Flora kontra Raków

W pierwszej połowie bliski strzelenia gola był Ben Lederman, który z dystansu trafił w słupek. Swoich sił próbował też kilkakrotnie Łukasz Zwoliński. W 36. minucie nowy piłkarz Rakowa znalazł się niepilnowany sześć metrów przed bramką rywali, ale strzelił głową prosto w ręce golkipera. Jeszcze bliżej celu był Milan Rundić, jednak Evert Gruenvald kapitalnie obronił. Z kolei Bartosz Nowak z najbliższej odległości huknął w poprzeczkę.

Gole po przerwie

Po pierwszej połowie częstochowianie mogli mocno żałować, że mimo dobrej gry nie prowadzili. Po przerwie mistrzowie Polski w końcu jednak wyregulowali celowniki.
W 47. minucie Zoran Arsenić przejął piłkę przed polem karnym rywali, podał idealnie do Zwolińskiego, a ten w sytuacji sam na sam nie dał szans bramkarzowi.

Raków pewnie pokonał Florę

Po strzeleniu gola Raków nie zwalniał tempa. Piłkarze trenera Dawida Szwargi nadal imponowali na skrzydłach. W 59. minucie Fran Tudor dośrodkował z prawej flanki, a akcję zamknął celnym uderzeniem z bliska Zwoliński.
Do końca meczu goście mieli jeszcze kilka kapitalnych okazji bramkowych. Wynik na 3:0 ostatecznie ustalił Giannis Papanikolaou, który popisał się kapitalnym strzałem z dystansu.
W kolejnej rundzie mistrz Polski zagra z Karabachem Agdam albo z Lincoln Red Imps. W pierwszym meczu klub z Azerbejdżanu zwyciężył w Gibraltarze 2:1, rewanż zostanie rozegrany w środę.
Aby awansować do fazy grupowej Champions League, Raków musi wyeliminować łącznie czterech rywali.