Media: Szymon Marciniak i jego asystenci mogą stracić mecz otwarcia Euro 2024

Akt. 10/05/2024, 09:31 GMT+2

Szymon Marciniak i jego asystent Tomasz Listkiewicz byli na ustach futbolowych kibiców i ekspertów po półfinale Ligi Mistrzów. Ich kontrowersyjna decyzja o anulowaniu gola dla Bayernu, który niemal na pewno wydłużyłby spotkanie z Realem Madryt o dogrywkę, może mieć poważne konsekwencje. Polscy sędziowie byli typowani do gwizdania meczu otwarcia Euro 2024. Stoi to teraz pod dużym znakiem zapytania.

Real Madryt - Bayern Monachium w półfinale Ligi Mistrzów

Chodzi o sytuację ze 103. minuty środowego spotkania w stolicy Hiszpanii. Monachijczycy przeprowadzali akcję ostatniej szansy, piłka z głębi pola powędrowała do będących przed polem karnym rywali Matthijsa de Ligta i Noussaira Mazraouiego. Ten pierwszy trafił do siatki, ale chwilę przed jego strzałem rozbrzmiał gwizdek Marciniaka. Listkiewicz, jego asystent, podniósł chorągiewkę, sygnalizując pozycję spaloną.
Na podstawie telewizyjnych powtórek trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy miał rację.
Przerwanie akcji przez Marciniaka sprawiło jednak, że nie było możliwe zweryfikowanie kontrowersyjnej sytuacji przez system VAR. Real wygrał 2:1, choć do 88. minuty przegrywał 0:1. W dwumeczu pokonał Bawarczyków 4:3, o trofeum zagra 1 czerwca w Londynie z Borussią Dortmund.
W obozie Bayernu długo jeszcze kipiało od emocji. - To nie jest moment na taką pomyłkę, na coś rażącego. Każdy postępuje na granicy, każdy cierpi na boisku, każdy ma emocje, ale takie błędy na tym poziomie nie mają prawa się zdarzyć - grzmiał trener niemieckiej drużyny Thomas Tuchel.

Sytuacja ta wzbudziła olbrzymie kontrowersje wśród kibiców i ekspertów. UEFA oraz Marciniak i jego zespół jak dotąd nie zabrali głosu w tej sprawie.
43-letni arbiter z Płocka uchodzi za czołowego fachowca na świecie, ale wydarzenia z półfinałowego rewanżu LM w Madrycie mogą mieć poważne konsekwencje dla niego i jego asystentów - Listkiewicza i Adama Kupsika. W zeszłym miesiącu Polacy zostali wyznaczeni do pracy podczas zbliżającego się Euro 2024. Typowano ich do poprowadzenia prestiżowego meczu otwarcia Niemcy - Szkocja.
Mogą jednak stracić ten przywilej, o czym poinformowała strona internetowa meczyki.pl. "UEFA jest organizacją, która bardzo wnikliwie obserwuje to, co dzieje się w mediach. Nikt tego oficjalnie nie przyzna, ale decyzje, które zapadają, też są podejmowane w oparciu o nastroje opinii publicznej" - przekazali dziennikarze portalu.