Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Klub NAC Breda uczcił pamięć polskich żołnierzy na koszulkach. 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka

Eurosport
📝Eurosport

Akt. 28/06/2024, 17:30 GMT+2

Klub piłkarski NAC Breda we wspaniały sposób postanowił uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy blisko 80 lat temu wyzwolili to holenderskie miasto z rąk nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Na koszulkach drużyny w przyszłym sezonie będzie bardzo wiele akcentów związanych z bohaterami z 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Skrót meczu RKC Waalwijk – Ajax w 13. kolejce Eredivisie

Licząca ponad 181 tysięcy mieszkańców Breda, jak i grający w Eredivisie klub NAC, od lat nie zapominają o polskich żołnierzach, którzy dali temu miastu wolność 29 października 1944 roku. W trakcie walk zginęło czterdziestu naszych rodaków z 1. Dywizji Pancernej, którą dowodził gen. Maczek. Ich groby znajdują się na cmentarzu w Bredzie.
"Teraz, 80 lat później, składamy hołd tym bohaterskim żołnierzom, którzy nigdy się nie poddawali i zawsze szli naprzód. 40 wojowników, którzy oddali swe życie w czasie wyzwalania Bredy, byśmy my mogli tu spokojnie żyć, jest upamiętnionych na naszej koszulce w tym sezonie” - napisano w oficjalnym oświadczeniu holenderskiego klubu.
Jak podkreślili przedstawiciele NAC "nowe koszulki są hołdem dla niespotykanej odwagi" oraz "odą dla polskich wyzwolicieli”.

NAC uczcił pamięć polskich żołnierzy

Tak więc na piłkarskich trykotach (domowych i wyjazdowych) można zobaczyć polskie godło z białym orłem, symbol 1. Dywizji Pancernej z hełmem i skrzydłami husarii, wizerunki polskich żołnierzy, jak również nazwiska poległych wyzwolicieli. Jest także napis w języku polskim - "NAC Breda dziękuje”.
Piłkarze holenderskiego klubu dumnie zaprezentowali nowe stroje na cmentarnej kwaterze polskich żołnierzy. Przygotowano też specjalny film, opowiadający o męstwie naszych rodaków, który został umieszczony w mediach społecznościowych.
Ponadto dodano, że projekt koszulek został stworzony w porozumieniu z muzeum Maczek Memorial w mieście Breda, a jego autorką była Myrthe Koppelar.
(dasz)
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Udostępnij
Reklama
Reklama