Dramatyczne sceny w Alkmaar. Były reprezentant Holandii reanimowany na boisku

29/10/2023, 20:39 GMT+1

Niedzielny mecz holenderskiej ekstraklasy pomiędzy AZ Alkmaar i NEC Nijmegen nie został dokończony po dramatycznym wydarzeniu z końcówki spotkania. W ostatnich minutach były reprezentant Holandii Bas Dost upadł na murawę i stracił przytomność. Na szczęście błyskawicznie udzielono mu pomocy medycznej i wkrótce odzyskał świadomość.

AZ Alkmaar - West Ham w półfinale LKE (źródło: Getty Images)

Sytuacja z Alkmaar przypominała dramat z udziałem Christiana Eriksena podczas Euro 2020. Dost w 90. minucie meczu podczas biegu nagle padł na środku boiska bez żadnego kontaktu z rywalem.

Szybka reakcja uratowała piłkarza

Akcja toczyła się wówczas w okolicach pola karnego, a sędzia początkowo nawet nie dostrzegł, że dzieje się coś złego. Szczęśliwie po kilku sekundach przerwano grę, a zaniepokojeni zawodnicy od razu ruszyli w stronę poszkodowanego.
To, co zobaczyli, wyraźnie ich wystraszyło. Nieprzytomny napastnik drużyny z Nijmegen nie dawał żadnych oznak poza drgawkami, które poruszały jego ciałem. Piłkarze z przerażenia łapali się za głowy. Służby medyczne w mgnieniu oka doskoczyły jednak do 34-letniego Holendra, udzielając mu pierwszej pomocy jeszcze na murawie.

Bas Dost stracił przytomność w meczu AZ Alkmaar - NEC Nijmegen

Błyskawiczna reakcja medyków uratowała zawodnika. Po kilku minutach wszyscy na stadionie mogli odetchnąć, kiedy Dost odzyskał przytomność. Gdy znoszono go z boiska na noszach, uniósł nawet rękę, dając sygnał, że jest świadomy. Byłego reprezentanta Holandii następnie przewieziono do szpitala.
- Na szczęście w Holandii jesteśmy dobrze przygotowani na takie sytuacje. To naprawdę ratuje życie – powiedział z ulgą dyrektor NEC Nijmegen Wilco van Schaik w rozmowie ze stacją ESPN. - Myślę, że Bas miał szczęście, iż zespół medyczny przybył tak szybko - dodał.
Mecz przerwano przy prowadzeniu NEC 2:1, ale obie drużyny oraz sędzia zgodzili się, że nie należy dogrywać spotkania w niedzielny wieczór po takim wydarzeniu.