Padł na murawę, kraj zamarł. Piłkarz przemówił

30/10/2023, 07:44 GMT+1

Dobre wieści w sprawie holenderskiego piłkarza Basa Dosta, który stracił przytomność w niedzielnym meczu ligowym. - Mam się dobrze - przekazał były reprezentant kraju za pośrednictwem mediów społecznościowych swojego klubu NEC Nijmegen. Jest też zdjęcie na dowód.

Skrót meczu NEC Nijmegen – PSV w 16. kolejce Eredivisie

Napastnik padł na murawę na środku boiska w 90. minucie niedzielnego meczu z AZ Alkmaar. Sędzia po chwili przerwał grę, a podczas udzielania pomocy przez sanitariuszy piłkarze utworzyli wokół Holendra kordon, by zasłonić rozgrywający się dramat.
Sytuacja przypominała wydarzenia z meczu Dania - Finlandia na mistrzostwach Europy w czerwcu 2021 roku, wtedy poszkodowany był Christian Eriksen.

Dost: pomoc była fantastyczna

Dost w niedzielę podniósł rękę, gdy był znoszony z boiska na noszach i został przewieziony do szpitala. Jego stan określono jako stabilny. Kilka godzin później klub pokazał zdjęcie piłkarza w szpitalnym łóżku. W oczy rzuca się jego uśmiech i gest pokazujący, że wszystko jest w porządku.
- Mam się dobrze. Pomoc, którą otrzymałem na boisku, była fantastyczna. Jestem teraz w szpitalu i czuję się dobrze. Dziękuję za wsparcie - przekazał na profilu NEC Dost.

Zanim upadł na murawę, zapisał się w historii

Wcześniej dostał życzenia od NEC Nijmegen i innych klubów, w których występował w przeszłości, w tym m.in. Eintrachtu Frankfurt i Wolfsburga. "Rodzina Eintrachtu myśli o Tobie i życzy Ci pełnego powrotu do zdrowia" - napisano w oświadczeniu.
Spotkanie 10. kolejki Eredivisie zostało przerwane przy wyniku 2:1 dla Nijmegen. 34-letni Dost strzelił gola i zanotował asystę przy golu Magnusa Mattssona. Zapisał się tym samym w historii klubu jako najstarszy zawodnik z golem i asystą w tym samym meczu w Eredivisie od 2001 roku i wyczynu Barta Latuheru.
Napastnik, który od sierpnia występuje w NEC, jest 18-krotnym reprezentantem Holandii. W najlepszym okresie swojej kariery grał w klubach z Bundesligi oraz Sportingu Lizbona.