Rumuni wybili Izraelczykom awans z głowy

Akt. 18/11/2023, 23:28 GMT+1

Arcyważny mecz 9. kolejki eliminacji Euro 2024 w grupie I rozwiał już wszelkie wątpliwości. Izrael walczył z Rumunią o podtrzymanie szans na bezpośredni awans, lecz bezpowrotnie je stracił. Do Niemiec pojadą Rumuni, którzy triumfowali 2:1.

Robert Lewandowski po meczu Polska - Czechy w eliminacjach do Euro 2024

Swoje pięć groszy do rywalizacji w tej grupie dorzuciła też ekipa Szwajcarii, która w sobotę rywalizowała z Kosowem. Na St. Jakob-Park padł remis 1:1, dzięki czemu Helweci pojadą na kolejny wielki turniej.

Syn zaczyna pisać swoją historię

Dla następców Gheorghe Hagiego najbliższa impreza będzie zaś pierwszą od Euro 2016. Tuż po pierwszym gwizdku mało wskazywało jednak tego wieczor na to, że to Rumuni zapewnią sobie awans już kolejkę przed końcem. W drugiej minucie rozgrywanego na Pancho Arena pod Budapesztem spotkania (Izrael mecze domowe gra poza krajem ze względu na konflikt z Palestyną) na prowadzenie wyszli bowiem nominalni gospodarze. Drogę do siatki znalazł Eran Zahavi.
Goście odpowiedzieli mimo to błyskawicznie - już w 10. minucie zrobiło się 1:1 dzięki bramce George Puscasa. Decydującego gola na wagę wygranej i formalnie awansu Rumunów strzelił w 63. minucie Ianis Hagi, syn wspominanego Gheorghe, najwybitniejszego piłkarza w historii tego kraju.
W grupie I pozostała jeszcze jedna kolejka do rozegrania - we wtorek Rumunia i Szwajcaria powalczą o to, kto grupę wygra, Izrael zaś w meczu z Andorą będzie starał się o to, aby nie stracić trzeciego miejsca na rzecz Kosowa, które zmierzy się z Białorusią.
Izrael stracił szansę na bezpośredni awans na Euro, ale swojego szczęścia spróbuje jeszcze w barażach.

Izrael - Rumunia 1:2

Bramki: Eran Zahavi (2.) - George Puscas (10.), Ianis Hagi (63.)