Ewa Pajor wyróżniona na gali Złotej Piłki

Akt. 30/10/2023, 22:25 GMT+1

Kobiecy futbol rozwija się również w Polsce, a najlepszym tego dowodem jest osiągnięcie Ewy Pajor, która znalazła się wśród zawodniczek nominowanych do Złotej Piłki. Ostatecznie zajęła w plebiscycie 18. miejsce. Wygrała Aitana Bonmati z Hiszpanii.

Aitana Bonmati ze Złotą Piłką 2023

Już sama obecność Pajor wśród nominowanych, jest dużym sukcesem kobiecej piłki nożnej w Polsce. To pierwsza piłkarka znad Wisły, która dostąpiła tego zaszczytu. Faworytką do triumfu jednak nie była.
Podczas poniedziałkowej gali w Theatre du Chatelet 26-latka zajęła 18. miejsce. Zwyciężczynią została Aitana Bonmati, grająca na co dzień w Barcelonie.
Od 2022 roku - w przypadku mężczyzn - w głosowaniu bierze udział po jednym dziennikarzu z państw znajdujących się na miejscach 1-100 w rankingu FIFA. W przypadku kobiet są to dziennikarze z państw, których reprezentacje zajmują miejsca od 1 do 50.

Najlepsza w Lidze Mistrzyń

Fakt, że w 30-osobowym gronie znalazła się właśnie zawodniczka VfL Wolfsburg, nie jest absolutnie żadnym przypadkiem. Strzelała gola za golem w Lidze Mistrzyń i Bundeslidze, a w tych pierwszych rozgrywkach została najlepszą strzelczynią (9 goli w 11 meczach) i poprowadziła zespól do wielkiego finału, w którym jednak lepsza okazała się z FC Barcelona. Ponadto wywalczyła Puchar Niemiec.