Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Wisła Kraków porozumiała się w sprawie nazwy i herbu

Emil Riisberg

01/04/2020, 12:37 GMT+2

Na taki dzień kibice Wisły Kraków czekali od wielu miesięcy. Biała Gwiazda ogłosiła, że klub i Towarzystwo Sportowe osiągnęły porozumienie dotyczące praw do nazwy i herbu.

Foto: Eurosport

Towarzystwo Sportowe Wisła jest formalnym właścicielem piłkarskiej spółki, ale od stycznia 2019 roku nie sprawuje w niej formalnej władzy. Została ona bowiem przekazana Jakubowi Błaszczykowskiemu, Tomaszowi Jażdżyńskiemu i Jarosławowi Królewskiemu, którzy wsparli zadłużoną spółkę pożyczką w wysokości 4,5 miliona złotych.

Od tego czasu trwały rozmowy, aby wspomniane trio przejęło akcje Wisły. W negocjacjach największym problemem było właśnie prawo użytkowania nazwy i herbu Wisły, które do tej pory były w wyłącznym posiadaniu Towarzystwa Sportowego.

"Wieloletnia współpraca"

Jak poinformowały władze Wisły SA za pośrednictwem oficjalnej strony klubowej: "31 marca 2020 roku w Krakowie doszło do podpisania szeregu umów zapewniających prowadzącej sekcję piłkarską spółce Wisła Kraków SA pięćdziesięcioprocentowy udział w prawach do nazwy i historycznego herbu. Jednocześnie strony podpisały porozumienie regulujące wieloletnią współpracę marketingową obydwu podmiotów składających się na klub Wisła Kraków".
"Podpisane umowy regulują prawo do korzystania przez spółkę akcyjną ze znaków towarowych klubu Wisła Kraków będących do tej pory w wyłącznym posiadaniu stowarzyszenia" - czytamy w komunikacie. Owe znaki to "Wisła Kraków" i "TS Wisła" oraz znak słowno-graficzny "TS Wisła 1906" (historyczny herb klubu).

Poinformowano także, że po podpisaniu tych dokumentów na ręce przedstawicieli zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła złożone zostało oświadczenie panów Błaszczykowskiego, Jażdżyńskiego i Królewskiego rozpoczynające proces przejęcia przez nich akcji Wisła Kraków SA.

"Obydwie strony dołożą wszelkich starań, aby do transakcji doszło na przestrzeni tygodnia" - zadeklarowano.

Problemy narastały

Wisła Kraków to 13-krotny mistrz Polski. Od kliku lat klub zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi. Na przełomie 2018/19 roku był bliski bankructwa, gdy nie doszła do skutku sprzedaż piłkarskiej spółki luksembursko-brytyjskiemu konsorcjum funduszy inwestycyjnych.

Wówczas w ratowanie klubu zaangażował się tercet: Błaszyczkowski, Jażdżyński i Królewski. Pod ich kierownictwem w 2019 roku Wisła SA wygenerowała 6,204 mln zysku netto. Z tego 5,5 miliona uzyskano z działalności transferowej. Zysk ten był wyższy od planowanego o 1,5 miliona złotych. Realne zadłużenie zredukowano o blisko 10 mln i wynosi ono obecnie 28 mln.

Obecna Wisła, jak i inne kluby, może zmierzyć się z kolejnymi problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa i zawieszenie rozgrywek ligowych. Piłkarze i trenerzy zadeklarowali już gotowość do uczestnictwa w programie oszczędnościowym, który pozwoli utrzymać płynność finansową.
Kibice mogą wspierać Wisłę kupując akcje piłkarskiej spółki poprzez platformę internetową prawdziwawisla.pl. W publicznej emisji wystawionych zostało 4 280 akcji po 100 złotych. Z tej formy pomocy skorzystało już ponad sześć tysięcy osób, a klub pozyskał już blisko dwa miliony złotych.

Wisła zajmuje obecnie 13. miejsce w tabeli 16-zespołowej ekstraklasy.
Autor: lukl / Źródło: eurosport.pl, PAP
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama