Wisła Kraków - KGHM Zagłębie Lubin: wynik i relacja - PKO BP Ekstraklasa

26/07/2021, 19:56 GMT+2

Wisła Kraków w poniedziałek pokonała na własnym boisku Zagłębie Lubin 3:0 w meczu zamykającym 1. kolejkę polskiej ekstraklasy piłkarskiej. Dla gospodarzy było to pierwsze oficjalne spotkanie pod wodzą nowego trenera Adriana Guli. Wysokie zwycięstwo zapewniło im pozycję lidera rozgrywek.

Jan Kliment

Krakowianie zepchnęli z pierwszego miejsca Pogoń Szczecin, która w niedzielę ograła Górnika Zabrze 2:0. Po raz ostatni otwierali tabelę ekstraklasy w sierpniu 2018 roku. W następnej kolejce Biała Gwiazda zmierzy się na wyjeździe z beniaminkiem z Niecieczy.

Emocje od pierwszego gwizdka

Początek rywalizacji w Krakowie nie zwiastował jednak okazałego zwycięstwa gospodarzy. Już w 5. minucie gry Konrad Gruszkowski sfaulował w polu karnym Adama Ratajczyka i arbiter podyktował jedenastkę dla Zagłębia.
Wykorzystujący zazwyczaj takie okazje Filip Starzyński zmylił co prawda Mateusza Lisa, ale kopnięta przez niego piłka odbiła się od słupka. Był to trzeci kolejny rzut karny przeciwko Wiśle, który został zmarnowany, licząc jeszcze ubiegły sezon.
Gospodarze odpowiedzieli groźnym strzałem Yawy Yeboaha z rzutu wolnego, z obroną którego Dominik Hładun miał trochę problemów.
W 24. minucie wiślacy wyprowadzili składny atak. Po podaniu Jana Klimenta w pole karne wpadł Piotr Starzyński, a podawaną przez niego piłkę ręką zatrzymał Jewgienij Baszkirow. Arbiter nie był pewny, czy należy pokazać na jedenasty metr, ale po obejrzeniu sytuacji na monitorze podjął decyzję o przyznaniu karnego. Jego pewnym egzekutorem był Yeboah.
Krakowianie jeszcze podkręcili tempo i po czterech minutach prowadzili 2:0. Yeboah zagrał w pole karne, tam lot piłki przedłużył Michal Skvarka, a Kliment tylko dołożył nogę i mógł fetować swojego debiutanckiego gola w barwach Białej Gwiazdy.

Jan Kliment

Goście dopiero pod koniec pierwszej połowy byli bliscy zdobycia kontaktowej bramki. W 37. minucie Lis sparował na rzut rożny strzał Ratajczyka, a po główce Lorenco Simica piłka odbiła się od poprzeczki.
Po zmianie stron gra nie toczyła się już w takim tempie, jak przed przerwą, ale w 76. minucie gospodarze byli bliscy podwyższenia prowadzenia. Kliment podał ze skrzydła do Skavarki, ale strzał Słowaka został zablokowany.
Losy spotkania ostatecznie rozstrzygnęły się w 81. minucie. Skvarka zaliczył swoją drugą asystę, a bramkę zdobył również debiutujący w Wiśle Mateusz Młyński, który pojawił się na boisku w drugiej połowie.
Krakowianie odnieśli zasłużone zwycięstwo, prezentując, zwłaszcza w pierwszej połowie, efektowny futbol. Zagłębie, w którym trenerski debiut zaliczył Dariusz Żuraw, rozczarowało.
Wisła Kraków - KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Yaw Yeboah (25 - karny), 2:0 Jan Kliment (29), 3:0 Mateusz Młyński (81).
Żółta kartka - Wisła Kraków: Aschraf El Mahdioui, Maciej Sadlok, Gieorgij Żukow. KGHM Zagłębie Lubin: Ian Soler.
Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów 13 668.
W 6. minucie Filip Starzyński (Zagłębie) nie wykorzystał rzutu karnego.
Wisła Kraków: Mateusz Lis – Konrad Gruszkowski, Michal Frydrych, Maciej Sadlok, Matej Hanousek – Gieorgij Żukow, Aschraf El Mahdioui (89. Felico Brow-Forbes) - Yaw Yeboah (67. Mateusz Młyński), Michal Skvarka (83. Dor Hugi), Piotr Starzyński (46. Stefan Savic) – Jan Kliment (89. Nikola Kuveljic).
KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Kacper Chodyna, Lorenco Simic, Ian Soler, Mateusz Bartolewski (85. Sasa Balic) - Łukasz Łakomy (46. Łukasz Poręba), Jewgienij Baszkirow - Patryk Szysz, Filip Starzyński (85. Daniel Dudziński), Adam Ratajczyk (62. Sasa Zivec) - Karol Podliński (62. Erik Daniel).
Autor: jac / Źródło: eurosport.pl, PAP