Walkower za drona z flagą. UEFA ukarała Albanię, nie oszczędziła Serbii

24/10/2014, 09:20 GMT+2

UEFA nie miała litości za zamieszki podczas niedawnego meczu eliminacji Euro 2016 między reprezentacjami Serbii i Albanii. Ukarała obie federacje, ale dotkliwiej albańską.

Wynik meczu zweryfikowano jako zwycięstwo Serbów walkowerem (3:0), ale jednocześnie UEFA zdecydowała... o odjęciu jej trzech punktów w eliminacjach.
Europejskie władze postanowiły również, że Serbowie dwa kolejne spotkania eliminacyjne w roli gospodarza zagrają przy pustych trybunach. Obie federacje zapłacą też po 100 tysięcy euro grzywny.
Sprawa dotyczy przerwanego meczu Serbii z Albanią, który odbył się 14 października w Belgradzie. Pod koniec pierwszej połowy (przy stanie 0:0) doszło do incydentu z przyczepioną do drona flagą przedstawiającą mapę "Wielkiej Albanii", która pojawiła się nad stadionem.
Flagę przechwycił jeden z piłkarzy serbskich, co doprowadziło do przepychanek między zawodnikami obu drużyn. Jednocześnie z trybun poleciały na murawę race świetlne i inne przedmioty, a na boisko wbiegło kilkudziesięciu kibiców.

Obie strony ukarane

Oficjalne zarzuty UEFA pod adresem Serbii dotyczyły odpalenia rac, niewłaściwego zachowania kibiców, wkroczenia fanów na murawę i niedostatecznego zabezpieczenia porządku podczas meczu.
Z kolei Albania musiała tłumaczyć się z odmowy dalszej gry oraz wywieszenia baneru o treści niezgodnej z przepisami.
Autor: twis / Źródło: reuters, pap