VVV Venlo - Ajax: historyczna wygrana 13:0 - Eredivisie

24/10/2020, 18:10 GMT+2

Ajax zdemolował Venlo w wyjazdowym meczu 6. kolejki Eredivisie. Piłkarze Erika ten Haga wygrali z ekipą VVV aż 13:0. Pięć goli strzelił Lassina Traore.

W pięciu poprzednich spotkaniach piłkarze VVV stracili w Eredivisie dziewięć bramek. Zdobyli o jedną więcej. W 5. kolejce postawili się mocnej ekipie AZ Alkmaar, remisując 2:2.
Ajax w środowy wieczór pechowo przegrał w Lidze Mistrzów. W pierwszej kolejce fazy grupowej minimalnie lepszy okazał się Liverpool - Anglicy wygrali 1:0 po golu samobójczym Nicolasa Tagliafico.

Do przerwy cztery, po przerwie dziewięć

Nikt w Venlo nie miał prawa spodziewać się takiego lania w sobotę. Tymczasem już do przerwy amsterdamczycy prowadzili 4:0. W drugiej połowie dołożyli dziewięć trafień, od 52. minuty grając w przewadze, bo obrońca Christian Kum ukarany został czerwoną kartką.
Królem polowania okazał się Lassina Traore. Napastnik z Burkina Faso zdobył aż pięć bramek, a do tego asystował przy trzech kolejnych. Został pierwszym piłkarzem Ajaksu od 1985 roku, który strzelił co najmniej pięć goli w holenderskiej ekstraklasie. Poprzednim był Marco van Basten (sześć).
Na boisku szalał 19-letni Traore, ale dublet zdołał ustrzelić również 37-letni Klaas Jan Huntelaar. Holender na murawie pojawił się dopiero w 70. minucie, zastępując niemal o połowę młodszego Jurgena Ekkelenkampa. 20-letni wychowanek Ajaksu również strzelił w Venlo dwa gole.
To najwyższe zwycięstwo w historii Eredivisie. Amsterdamczycy poprawili wyczyn swoich starszych kolegów - w 1972 roku Ajax, z legendarnym Johanem Cruyffem w składzie, pokonał Vitesse Arnhem 12:1.
Autor: MSk/rk / Źródło: Eurosport.pl ; PAP