Thomas Mueller i Julian Nagelsmann z rekordami po meczu Bayern - Mainz: Bundesliga

12/12/2021, 09:13 GMT+1

Napastnik Bayernu Thomas Mueller i trener Julian Nagelsmann mają duże powody do radości po wygranej mistrzów Niemiec z Mainz 2:1. Obaj zapisali się tym meczem na kartach historii Bundesligi.

Dla Muellera było to już 291. zwycięstwo w Bundeslidze z Bayernem. Wyrównał w ten sposób osiągnięcie byłego niemieckiego obrońcy Manfreda Kaltza pod względem liczby zwycięstw zawodnika w jednym klubie w tych rozgrywkach. Srebrny medalista mistrzostw świata z 1982 roku sztuki tej dokonał w barwach Hamburga.

Na trzecim miejscu listy wszech czasów jest Oliver Kahn. Aktualny prezes Bayernu poprzestał na 260 wygranych.

Mógł napić się grzanego wina

Jubileuszowe, setne zwycięstwo jako trener odniósł zaś Nagelsmann. Mając zaledwie 34 lata i 141 dni jest najmłodszym szkoleniowcem w historii Bundesligi, który wygrał 100 meczów w rozgrywkach. Co ciekawe, zarówno pierwsze jak i setne zwycięstwo odniósł właśnie przeciwko FSV Mainz 05.

- Szczerze tego nie wiedziałem, myślałem, że wygrałem już więcej - przyznał żartobliwie jeszcze przed sobotnią potyczką, która była dla niego 199. na ławce. - To fajna liczba, cieszę się. Może potem będę mógł się napić grzanego wina? - zastanawiał się.
Ostatnim trenerem, który odniósł sto ligowych triumfów w szybszym czasie był w 1996 roku słynny Ottmar Hitzfeld, który potrzebował na to 187 spotkań.

Już sześć punktów przed BVB

Bayern był zdecydowanym faworytem sobotniej konfrontacji, ale z zespołem z Moguncji w ostatnich latach zdarzało się mu tracić punkty. Tym razem też zaczęło się po myśli Mainz, które w 22. minucie objęło prowadzenie po golu Karima Onisiwo. Do przerwy mimo zdecydowanej przewagi monachijczykom nie udało się wyrównać.
Dopięli swego w 54. minucie, a bramkarza gości pokonał Kingsley Coman. 20 minut później decydującego gola zdobył dla miejscowych młody Jamal Musiala.
Bayern po dwunastym zwycięstwie w sezonie ma 37 punktów i już o sześć wyprzedza Borussię Dortmund, która w sobotę w derbach Zagłębia Ruhry zremisowała na wyjeździe z beniaminkiem z Bochum. To pierwszy nierozstrzygnięty w sezonie mecz ekipy BVB, a punkt uratował jej w końcówce Julian Brandt.
Klasyfikację strzelców z 16 trafieniami otwiera Robert Lewandowski. W sobotę po raz 22. zagrał przeciwko Mainz, któremu wcześniej strzelił 19 goli, z czego sześć w poprzednich pięciu występach.