Sporting Lizbona - Borussia Dortmund: wynik i relacja - Liga Mistrzów 2021/22

24/11/2021, 22:09 GMT+1

Borussia Dortmund przegrała w Lizbonie 1:3 ze Sportingiem i na jedną kolejkę przed końcem fazy grupowej Ligi Mistrzów straciła szansę na awans. Obok portugalskiego zespołu do 1/8 finału z grupy C przedarł się Ajax Amsterdam, który wygrał wszystkie dotychczasowe mecze.

Pedro Goncalves zaliczył dublet w meczu z Borussią Dortmund

Dortmundczycy od dłuższego czasu muszą radzić sobie bez kontuzjowanego Erlinga Haalanda. O ile w Bundeslidze nie przeszkadza im to w wygrywaniu spotkań, bo tracą tylko punkt do prowadzącego Bayernu Monachium, o tyle w kluczowym meczu Ligi Mistrzów brak Norwega był widoczny.
Sporting po środowym triumfie wyprzedza Borussię o trzy punkty, a dzięki lepszej różnicy bramek w bezpośrednich starciach (BVB wygrało pierwszy mecz 1:0) nie straci już pozycji wicelidera grupy C. Zespół z niemieckiej ekstraklasy, niezależnie od wyniku spotkania z Besiktasem w ostatniej kolejce, wiosną zagra tylko w Lidze Europy.

Dwa gole Goncalvesa

Gospodarze już w pierwszej połowie wypracowali sobie komfortową sytuację w kontekście awansu. Po dwóch kwadransach gry rywali napoczął Pedro Goncalves, wykorzystując długie podanie z własnej połowy.
Kilka minut przed przerwą ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie Sportingu uderzeniem sprzed pola karnego.
Borussia rzadko strzelała w światło bramki rywali, a po zmianie stron nadzieje przyjezdnych na złapanie kontaktu ograniczyła dodatkowo czerwona kartka Emre Cana.
Grający w osłabieniu goście stracili trzecią bramkę 81. minucie, gdy piłkę po niewykorzystanym rzucie karnym przez Goncalvesa dobił do siatki Pedro Porro.

Zbyt późny gol

W doliczony czasie gry nadzieje piłkarzy z Dortmundu wskrzesił jeszcze Donyell Malen, trafiając na 1:3 po asyście Marco Reusa. Dla tego ostatniego był to już 55. występ w Lidze Mistrzów dla Borussii, dzięki czemu wyprzedził w klasyfikacji Łukasza Piszczka.

Kolejna bramka zmieniłaby sytuację w tabeli, lecz Sporting ostatecznie dowiózł zwycięstwo dające awans do ostatniego gwizdka.
Sporting Lizbona - Borussia Dortmund 3:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Pedro Goncalves (30'), 2:0 Pedro Goncalves (39'), 3:0 Pedro Porro (81'), 3:1 Donyell Malen (90 + 3').