RB Lipsk - VfB Stuttgart: wynik i relacja - Bundesliga

25/04/2021, 15:37 GMT+2

Piłkarze RB Lipsk pokonali u siebie VfB Stuttgart 2:0 w meczu 31. kolejki Bundesligi i nadal mają matematyczne szanse na mistrzostwo Niemiec. Tym samym mający siedmiopunktową przewagę w tabeli Bayern Monachium, musi poczekać ze świętowaniem przynajmniej do następnej kolejki, która odbędzie się dopiero za dwa tygodnie.

W sobotnie popołudnie Bayern Monachium niespodziewanie przegrał na wyjeździe 1:2 z FSV Mainz. Był to również słodko-gorzki powrót na boisko Roberta Lewandowskiego, który gola strzelił dopiero w końcówce, a wcześniej zmarnował przynajmniej jedną znakomitą sytuację. Przede wszystkim jednak porażka oznaczała, że Bawarczycy nadal nie mogli cieszyć się z tytułu. Musieli liczyć na porażkę RB Lipsk w niedzielę.
Zespół Juliana Nagelsmanna podejmował VfB Stuttgart.
W przypadku zwycięstwa zmniejszyłby dystans do Bayernu do siedmiu punktów.
Remis również spowodowałaby odłożenie koronacji zespołu z Monachium, albowiem w Bundeslidze drugim współczynnikiem decydującym o tytule – w przypadku identycznej liczby punktów - jest łączna różnica goli strzelonych i straconych w całym sezonie. Bayern po starciu z Mainz miał 26 goli na plusie (86:40), natomiast RB Lipsk miał przed niedzielnym meczem jeszcze lepszy wynik – 28 goli (53:25).

Zrobili swoje

Lipszczanie byli zdecydowanymi faworytami konfrontacji ze Stuttgartem. Ekipa VfB jeszcze nigdy nie zdołała ich pokonać w rozgrywkach na najwyższym szczeblu (remis i cztery porażki), a ponadto przegrała trzy ligowe mecze z rzędu. Co więcej, w niedzielę goście już od 14. minuty grali w osłabieniu, albowiem sędzia po analizie VAR słusznie pokazał czerwoną kartkę Naouirou'emu Ahamadzie za brutalny faul.
Nie zmienia to faktu, że zespół Nagelsmanna męczył się i długo nie potrafił skierować piłki do bramki. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy dokonał tego dopiero Amadou Haidara, który uderzył głową po świetnym dośrodkowaniu Daniego Olmo.
W 67. minucie na 2:0 z rzutu karnego podwyższył rezerwowy tego dnia Emil Forsberg. Wtedy stało się jasne, że Lipsk jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i Bayern musi poczekać na piątą gwiazdkę za 30. tytuł mistrza Bundesligi.

Rozstrzygnięcie najwcześniej za dwa tygodnie

32. kolejka Bundesligi rozpocznie się dopiero za dwa tygodnie, gdyż 30 kwietnia 1 i maja odbędą się półfinały Pucharu Niemiec.
Decydujące dla losów tytułu mecze zostaną rozegrane 8 maja. Wtedy RB Lipsk o 15:30 zmierzy się na wyjeździe z Borussią Dortmund. Jeśli wygra, to zmniejszy stratę do Bayernu do czterech punktów. W przypadku remisu będzie miał sześć punktów straty.
Jednak żaden ze wspomnianych rezultatów nie pozwoli im na zachowanie szans na tytuł w przypadku, gdy Bawarczycy w spotkaniu rozpoczynającym się o 18:30 (również w sobotę) pokonają na Allianz Arena Borussię Moenchengladbach. Jeśli oba mecze zakończą się remisami, Bayern także będzie cieszył się z kolejnego mistrzostwa Niemiec. Podobnie jak w przypadku porażki RB Lipsk, bez względu na wynik swojego meczu.
RB Lipsk – VfB Stuttgart 2:0 (0:0)
Bramki: Haidara (46), Forsberg (67)
Autor: PO/TG / Źródło: eurosport.pl