Puchar Polski 2022/23. Wyniki i relacja środowych meczów 1/16 finału - Piłka nożna

19/10/2022, 20:25 GMT+2

Środa przyniosła sensacyjne rozstrzygnięcia w Pucharze Polski. Awansu do 1/8 finału nie wywalczyła między innymi Cracovia, która przegrała na wyjeździe z pierwszoligową Resovią 3:4. Z rozgrywkami pożegnały się także ekstraklasowe Zagłębie Lubin oraz Warta Poznań oraz finalista poprzedniej edycji - Lech Poznań.

Spośród rozgrywanych w środę meczów najwięcej emocji było w Rzeszowie. Zdecydowanym faworytem byli goście, chociaż spotkanie, dość nieoczekiwanie, lepiej rozpoczęli gospodarze. Jeszcze przed upływem pierwszego kwadransa prowadzenie podopiecznym Mirosława Hajdy dał Bartosz Kwiecień.

Siedem goli w Rzeszowie

Prawdziwie szalona była końcówka pierwszej połowy, bo między 28. a 45. minutą kibice byli świadkami aż czterech trafień.
Najpierw do wyrównania doprowadził Michal Siplak, kilkadziesiąt sekund później gola na 2:1 strzelił Pedro Vieira, na 2:2 bramkę zdobył ponownie Siplak, a tuż przed przerwą prowadzenie gościom dał Jehwen Konoplianka, skutecznie wykorzystując rzut karny.
Gdy wydawało się, że Cracovia ma spotkanie pod kontrolą, Resovię stać było na jeszcze jeden zryw. Do remisu doprowadził bowiem Mateusz Bondarenko, a w 84. minucie zwycięstwo drugoligowcowi dał Maciej Górski.

Odpadł Lech

Z rozgrywkami pożegnał się Lech Poznań, który podejmował Śląsk Wrocław. Goście wyszli na prowadzenie już w 6. minucie za sprawą Ernesto Exposito, Kolejorz odpowiedział jeszcze przed przerwą dzięki bramce Afonso Sousy.
W drugiej połowie pachniało dogrywką do momentu aż sprawy w swoje ręce wziął John Yeboah. Zawodnik wrocławian strzelił w ostatnim kwadransie dwa gole, czym przypieczętował awans swojego zespołu.

Niespodzianki w Lublinie i Niepołomicach

Do sensacyjnego rozstrzygnięcia doszło także w Lublinie, gdzie drugoligowy Motor po dogrywce pokonał Zagłębie Lubin 1:0. Bramkę na wagę awansu zdobył w 96. minucie ledwie 17-letni Mikołaj Kosior. Goście kończyli mecz w dziewiątkę po tym, jak czerwone kartki ujrzeli Arkadiusz Woźniak oraz Gruzin Tornike Gaprindaszwili.
Świadkami sensacji byli także fani w Niepołomicach, gdzie swoje spotkanie rozgrywa pierwszoligowa Sandecja Nowy Sącz. Ekipa z województwa małopolskiego wygrała z Wartą Poznań 2:1 po golach Jakuba Wróbla oraz Łukasza Kosakiewicza. Honorowe trafienie dla gości zanotował Jan Grzesik.
Program i wyniki 2. rundy (1/16 finału) Pucharu Polski
(w nawiasie poziom rozgrywek: I - ekstraklasa, II - 1. liga, III - 2. liga, IV - 3. liga):