Protest w lidze holenderskiej. Piłkarze nie będą grać przez minutę

21/11/2019, 17:01 GMT+1

Zaplanowana na ten weekend piłkarska kolejka w Holandii będzie mieć niecodzienny przebieg. Wszystkie mecze dwóch najwyższych szczebli rozgrywkowych zaczną się od minutowego protestu zawodników, którzy w ten sposób będą chcieli zwrócić uwagę na problem rasizmu.

Zaraz po pierwszym gwizdku piłkarze wszystkich drużyn nie będą ze sobą rywalizować, a zamiast tego staną na murawie. Na telebimach pojawi się wtedy napis: "Rasizm? Więc nie gramy w piłkę". Wszystko potrwa 60 sekund. Czas przeznaczony na protest zostanie później doliczony do pierwszej połowy.
Akcja jest wspólną inicjatywą władz holenderskiej ekstraklasy (Eredivisie), I ligi (Eerste Divisie), klubów, Holenderskiej Federacji Piłkarskiej oraz związków zawodowych piłkarzy w tym kraju.
"Kampania zwraca uwagę na agresję słowną i dyskryminację panującą na holenderskich stadionach piłkarskich. Ma na celu uświadomienie fanom, że piłka nożna należy do wszystkich, bez względu na pochodzenie kulturowe, religię czy preferencje seksualne" - wyjaśniają organizatorzy akcji.

Tydzień po przykrym incydencie

Protest ma związek ze skandalem rasistowskim, do którego doszło podczas meczu Den Bosch z Excelsiorem Rotterdam (I liga).
Kibice obrażali wówczas ciemnoskórego zawodnika gości Ahmada Mendesa Moreirę. Napastnik nie wytrzymał i opuścił boisko, a sędzia przerwał grę. Piłkarz za namową kolegów z drużyny ostatecznie wrócił na murawę i strzelił nawet gola.

Symboliczny gest kadrowiczów

Sytuacja zbulwersowała holenderskich piłkarzy, w tym reprezentantów kraju.
- Ta sprawa dotknęła mnie osobiście. Byłem zszokowany. Mecz nie powinien zostać dokończony. Gdyby mnie to spotkało, też zszedłbym z boiska - mówił Georginio Wijnaldum.
Piłkarz Liverpoolu zademonstrował swój sprzeciwwe wtorkowym meczu eliminacji Euro 2020 z Estonią (5:0), tuż po tym, jak zdobył jedną ze swoich trzech bramek.
Autor: TG\kwoj / Źródło: eurosport.pl