Polska - Norwegia: wynik i relacja: eliminacje mistrzostw świata kobiet

21/10/2021, 20:30 GMT+2

Dobry występ reprezentacji Polski kobiet w eliminacjach mistrzostw świata. W trzecim meczu grupowym Biało-Czerwone zremisowały w Łodzi z faworyzowaną Norwegią 0:0. Już we wtorek powalczą o punkty w Tychach z Albanią.

Na stadionie Widzewa Polki czekało najtrudniejsze zadanie w eliminacjach do mundialu, który odbędzie się w Australii i Nowej Zelandii. Ich rywalem był bowiem lider i faworyt grupy, który w dwóch pierwszych meczach kwalifikacji zdobył 13 goli i nie stracił ani jednego.
Do tego Biało-Czerwone muszą radzić sobie bez swojej gwiazdy Ewy Pajor, która doznała poważnej kontuzji kolana.

Norweżki biły głową w mur

Gospodynie zaczęły jednak bez respektu dla bardziej doświadczonego i utytułowanego przeciwnika. Mało brakowało, by szybko objęły prowadzenie, kiedy w 9. minucie po zagraniu Adriany Achcińskiej minimalnie nad bramką uderzyła Małgorzata Mesjasz.
Przez pozostałą część pierwszej połowy gra toczyła się już jednak pod dyktando Norweżek. Podopieczne trenerki Natalii Patalon były jednak dość dobrze zorganizowane w obronie, a w ostateczności przed stratą gola ratowała je bramkarka Karolina Klabis.

Podobnie wyglądała druga część gry. Norweżki czasami spychały Polki do głębokiej obrony, ale te od czasu do czasu wyprowadzały groźne kontrataki. Niebezpiecznie pod bramką Biało-Czerwonych zrobiło się m.in. w 49. minucie, kiedy w dobrej sytuacji nie trafiła w bramkę Lisa-Marie Utland oraz w 68. minucie, ale na szczęście dla gospodyń arbiter po błędzie Klabis odgwizdała faul na polskiej bramkarce.
Polki jedną z nielicznych okazji stworzyły trzy minuty później, lecz po zagraniu Natalii Padilli-Bidas płaski strzał Dominiki Grabowskiej minął słupek bramki gości. Później dobrą okazję miała Kinga Kozak, lecz jej uderzenie z ostrego kąta było zbyt lekkie, by zaskoczyć Cecilie Fiskerstrand.

Szczęśliwa końcówka Polek, mają kolejny punkt

Bardzo kosztowna dla Biało-Czerwonych mogła być nieudana interwencja Klabis w doliczonym czasie gry. Bramkarka pomyliła się przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Na szczęście rezerwowa Vide Boe Risa przestrzeliła z bliskiej odległości i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.
We wcześniejszych meczach eliminacji MŚ Polki wygrały na wyjeździe z Armenią 1:0 i zremisowały w Gdańsku z Belgią 1:1. Kolejne spotkanie rozegrają we wtorek w Tychach z Albanią.
Bezpośredni awans na MŚ 2023 wywalczą zwycięzcy grup, a zespoły z drugich miejsc zagrają w barażach. Dwa najlepsze zapewnią sobie przepustkę na mundial, a trzeci będzie miał jeszcze szansę w interkontynentalnym turnieju barażowym z udziałem 10 drużyn.
W finałach MŚ na boiskach w Australii i Nowej Zelandii wystąpią 32 drużyny. Dwaj gospodarze imprezy nie muszą grać w kwalifikacjach.
Polska - Norwegia 0:0
Polska: Karolina Klabis – Zofia Buszewska, Małgorzata Mesjasz, Paulina Dudek, Sylwia Matysik - Gabriela Grzywińska, Adriana Achcińska (24. Dominika Grabowska), Nikol Kaletka (69. Kinga Kozak) - Natalia Padilla-Bidas, Weronika Zawistowska, Martyna Wiankowska (84. Nikola Karczewska).
Norwegia: Cecilie Fiskerstrand – Tuva Hansen, Guro Bergsvand, Maria Thorisdottir – Amalie Eikeland (55. Elisabeth Terland), Ingrid Syrstad Engen, Frida Maanum, Julie Blakstad (90. Vide Boe Risa) – Caroline Graham Hansen, Lisa-Marie Utland (78. Karina Saevik), Guro Reiten.
Autor: Skrz/po / Źródło: eurosport.pl, PAP