Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk: wynik i relacja meczu - PKO Ekstraklasa

27/11/2021, 21:07 GMT+1

W jednym z najciekawiej zapowiadających się meczów 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy Pogoń Szczecin pokonała na własnym stadionie Lechię Gdańsk aż 5:1. Trzy asysty zanotował 83-krotny reprezentant Polski Kamil Grosicki.

W hicie kolejki zmierzyły się ze sobą drugi z trzecim zespołem w tabeli. Spotkanie z pewnością spełniło oczekiwania kibiców, którzy obejrzeli przy ulicy Karłowicza znakomite widowisko.
Portowcy od początku meczu zaatakowali swoich rywali. Na premierowego gola ich fani nie musieli długo czekać. W 7. minucie kuriozalny błąd popełnił bramkarz Lechii Dusan Kuciak. Słowak odbił przed siebie piłkę podaną przez Rafała Pietrzaka, a potem, ratując się przed ograniem, sfaulował Juana Carlosa. Rzut karny na bramkę zamienił kapitan gospodarzy Damian Dąbrowski.
Mimo dużej przewagi szczecinian, 20 minut później gdańszczanie wyrównali. Tomasz Makowski zagrał długą piłkę za plecy obrońców, co skrzętnie wykorzystał wychowanek Pogoni Łukasz Zwoliński. To był jedyny zryw gości i jedyna chwila, gdy mieli powody do radości. Kilkanaście minut później rozpoczął się początek klęski lechistów.

Kluczowa zmiana

W 22. minucie za kontuzjowanego Rafała Kurzawę wszedł Kamil Grosicki i miał decydujący udział w efektownym zwycięstwie podopiecznych Kosty Runjaicia. Kwadrans później wyłożył piłkę Luce Zahovicowi, a Słoweniec tylko dołożył nogę, strzelając swego czwartego gola w czwartym meczu z rzędu.
Tuż po przerwie "Grosik" idealnie zagrał Zahovicowi na głowę i Pogoń prowadziła już 4:1. Na 5:1 podwyższył Michał Kucharczyk, a 83-krotny reprezentant Polski popisał się trzecią asystą w tym starciu.
W końcówce gospodarze mogli jeszcze zwiększyć rozmiary zwycięstwa, ale nie wykorzystali swoich świetnych okazji. Z kolei goście byli już tak rozbici, że nie potrafili stworzyć żadnego zagrożenia pod bramką szczecinian.
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 5:1 (2:1)
Bramki: 1:0 Damian Dąbrowski (8-karny), 1:1 Łukasz Zwoliński (27), 2:1 Luka Zahovic (36), 3:1 Luka Zahovic (50-głową), 4:1 Sebastian Kowalczyk (55), 5:1 Michał Kucharczyk (70).
Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Jean Carlos Silva, Kamil Grosicki, Mariusz Malec, Sebastian Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Lasyk (Bytom). Widzów: 7 248.
Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos (69. Mariusz Malec), Benedikt Zech, Luis Mata - Jean Carlos Silva (69. Michał Kucharczyk), Damian Dąbrowski, Kacper Kozłowski (77. Maciej Żurawski), Sebastian Kowalczyk, Rafał Kurzawa (22. Kamil Grosicki) - Luka Zahovic (77. Piotr Parzyszek).
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Mateusz Żukowski (73. Bartosz Kopacz), Mario Maloca, Michał Nalepa, Rafał Pietrzak (69. Bassekou Diabate) - Conrado, Tomasz Makowski, Egzon Kryeziu (58. Jarosław Kubicki), Marco Terrazzino - Łukasz Zwoliński (73. Kacper Sezonienko), Flavio Paixao (46. Ilkay Durmus).
Autor: rozniat / Źródło: eurosport.pl, PAP