Plebiscyt France Football 2019. Zwycięzcy wszystkich kategorii

02/12/2019, 20:57 GMT+1

W poniedziałkowy wieczór w Paryżu ogłoszono nie tylko zdobywcę Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza 2019 roku. Nagrody rozdano również w trzech innych kategoriach: dla najlepszej piłkarki, zawodnika do lat 21 oraz bramkarza.

Wśród nominowanych do tej ostatniej kategorii znajdował się zawodnik Juventusu Turyn i reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

Rewanż De Ligta

Jako pierwszy wyróżniony został zdobywca trofeum im. Raymonda Kopy, które przyznaje się najbardziej utalentowanym graczom młodego pokolenia.
Zwyciężył klubowy kolega Szczęsnego, Matthijs de Ligt, który latem trafił do Turynu z Ajaxu Amsterdam. Holenderski obrońca w środku minionego tygodnia uplasował się dopiero na piątym miejscu w konkursie Golden Boy, w którym również wyróżniano graczy do lat 21. Trofeum wręczał włoski dziennik sportowy "Tuttosport".
Wspomniany plebiscyt z ogromną przewagą nad resztą stawki wygrał Portugalczyk Joao Felix z Atletico Madryt, który w Paryżu zajął dopiero trzecią pozycję. De Ligta i Feliksa w poniedziałkowy wieczór rozdzielił 19-letni Anglik z Borussii Dortmund Jadon Sancho.

Dwa wyróżnienia Alissona

W tegorocznej edycji konkursu "France Football" po raz pierwszy przyznawano wyróżnienie dla najlepszego bramkarza. Obyło się bez niespodzianek. Premierową nagrodę im. Lwa Jaszyna zgarnął Alisson Becker, który w minionym sezonie triumfował z Liverpoolem w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Warto zauważyć, że Brazylijczyk był jedynym graczem z tej pozycji, który znalazł się również w czołowej dziesiątce klasyfikacji Złotej Piłki. Ostatecznie zajął w niej siódme miejsce, wyprzedzając m.in. Roberta Lewandowskiego.
Na drugiej pozycji w walce o trofeum Jaszyna uplasował się Niemiec Marc-Andre ter Stegen, który broni barw FC Barcelona, natomiast trzeci był bramkarz Manchesteru City Brazylijczyk Ederson.

Zdecydowana faworytka

Ogłoszenie kolejności finałowej czwórki Złotej Piłki poprzedziło jeszcze wręczenie nagrody dla najlepszej piłkarki 2019 roku. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła Megan Rapinoe.
34-letnia Amerykanka w lipcu triumfowała ze swoją reprezentacją na kobiecym mundialu we Francji. W finałowej konfrontacji reprezentantki Stanów Zjednoczonych pokonały Holenderki 2:0, a Rapinoe zdobyła pierwszą z bramek. Została uznana zarówno najlepszą zawodniczką finałowego meczu, jak i całego turnieju, w którym łącznie strzeliła sześć goli. Obok swojej rodaczki Alex Morgan i reprezentantki Anglii Ellen White była najskuteczniejszą zawodniczką mistrzostw świata.

Autor: jac/TG/kwoj / Źródło: eurosport.pl