Piast Gliwice - Górnik Zabrze: wynik meczu i relacja z 26. kolejki - Ekstraklasa 2022/2023

31/03/2023, 20:46 GMT+2

Piast Gliwice w piątek pokonał na własnym terenie Górnika Zabrze 1:0 w 26. kolejce PKO BP Ekstraklasy. O wyniku śląskich derbów przesądził gol Grzegorza Tomasiewicza. Gospodarze dzięki tej wygranej awansowali do górnej połowy tabeli, zostawiając lokalnych rywali na granicy strefy spadkowej.

Grzegorz Tomasiewicz przechylił szalę zwycięstwa w meczu z Górnikiem Zabrze

Po 25 kolejkach bieżącego sezonu Piast miał tylko dwa punkty przewagi nad drużyną z Zabrza, która plasuje się na ostatnim bezpiecznym miejscu w ligowym zestawieniu. Różnica między tymi ekipami na boisku wydawała się jednak większa i gliwiczanie zasłużenie oddalili się od miejsc zagrożonych spadkiem.

Górnik bez argumentów

Gospodarze już w pierwszym kwadransie gry potwierdzili swoją przewagę golem, gdy zamieszanie w polu karnym Górnika świetnie wykorzystał Tomasiewicz. Do przerwy zespół prowadzony przez trenera Aleksandara Vukovicia oddał łącznie 10 strzałów, z których aż połowa zmierzała w światło bramki rywali. Zawodnicy Piasta tego dnia byli konkretniejsi w ofensywie. Dla porównania zabrzanie w pierwszej połowie zaliczyli zaledwie jedno uderzenie i to niecelne, choć to oni dłużej przebywali przy piłce i wymieniali więcej podań.
Szkoleniowiec gości Jan Urban przed drugą odsłoną starał się pobudzić swoich podopiecznych, dokonując aż trzech zmian w składzie. Pierwsze minuty po powrocie piłkarzy z szatni zwiastowały, że Górnika stać na odrobienie straty. Piast wykazał się jednak większą dojrzałością taktyczną i dowiózł skromne prowadzenie do ostatniego gwizdka. Przyjezdni zakończyli mecz tylko z jednym celnym strzałem.
Po tym zwycięstwie drużyna z Gliwic przesunęła się na ósme miejsce w tabeli. Górnik pozostał na 15. pozycji, ale rywale ze strefy spadkowej dopiero w weekend rozegrają swoje mecze w tej kolejce.
Piast Gliwice - Górnik Zabrze 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Grzegorz Tomasiewicz (12.)
Żółte kartki - Piast Gliwice: Michael Ameyaw. Górnik Zabrze: Dani Pacheco, Damian Rasak, Aleksander Paluszek.
Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 6 888.

Potyczkę Piasta z Górnikiem poprzedziła konfrontacja KGHM Zagłębia Lubin z Wartą Poznań. Otwarcie 26. serii spotkań PKO BP Ekstraklasy zakończyło się bezbramkowym remisem.
KGHM Zagłębie Lubin – Warta Poznań 0:0
Żółte kartki – KGHM Zagłębie Lubin: Bartłomiej Kłudka, Kacper Chodyna; Warta Poznań: Kamil Kościelny.
Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 4 271.
Autor: jac/twis / Źródło: eurosport.pl