Phil Foden bohaterem meczu Manchester City - Borussia Dortmund: Liga Mistrzów

07/04/2021, 06:46 GMT+2

Phil Foden ma niespełna 21 lat, a już jest jednym z liderów naszpikowanego gwiazdami Manchesteru City. Anglik w pierwszym ćwierćfinałowym meczu Ligi Mistrzów przeciwko Borussii Dortmund zapewnił zwycięstwo swojemu zespołowi, przechodząc przy okazji do historii.

Wydawało się, że na Etihad Stadium dojdzie do niespodzianki. Po 90 minutach pierwszej ćwierćfinałowej rywalizacji pomiędzy Manchesterem City a Borussią Dortmund był remis 1:1.
Wtedy The Citizens przeprowadzili akcję na wagę zwycięstwa. Ilkay Gundogan przyjął piłkę w polu karnym, po czym błyskawicznie wyłożył ją ustawionemu niedaleko Fodenowi. Anglik długo się nie zastanawiał i z najbliższej odległości kopnął w stronę bramki. Po tym strzale w szeregach gospodarzy zapanowała euforia. 2:1!

Pobił wyczyn Rooneya

Foden wpadł w objęcia kolegów, a w mediach społecznościowych kibice nie mogli się go nachwalić. Szybko obliczono również, że młody reprezentant Anglii zapisał się w historii występów piłkarzy z tego kraju w Lidze Mistrzów.
Został bowiem najmłodszym zawodnikiem, który strzelił zwycięską bramkę w 90. minucie meczu tych rozgrywek. W dniu meczu miał 20 lat i 313 dni.
Pobił osiągnięcie Wayne'a Rooney'a, który miał 21 lat i 182 dni. Legendarny gracz Manchesteru United strzelił wówczas zwycięskiego gola w konfrontacji z AC Milan (3:2) w kwietniu 2007 roku.

- W drugiej połowie stwarzał zagrożenie i grał naprawdę dobrze. Miał dwie lub trzy szansę na strzelenie gola i w końcu to zrobił - podsumował występ swojego piłkarza na konferencji prasowej trener Pep Guardiola.
Foden jest również trzecim najmłodszym Anglikiem, który strzelił gola w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Młodsi byli tylko Alan Smith (20 lat i 158 dni) w 2001 r., gdy trafił dla Leeds, oraz w 2009 r. pomocnik Arsenalu Theo Walcott (20 lat i 30 dni).
W sumie Foden zagrał już w tym sezonie w 39 meczach dla The Citizens. Strzelił w nich 12 goli i zanotował 9 asyst.