Mistrzostwa świata kobiet 2019. USA - Tajlandia 13:0

12/06/2019, 06:35 GMT+2

Ostre strzelanie urządziły sobie Amerykanki podczas piłkarskich mistrzostw świata, które odbywają się we Francji. Obrończynie tytułu pokonały Tajlandię aż 13:0. To nie tylko najwyższe zwycięstwo w historii tej imprezy, ale też mundialu mężczyzn.

Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są co cztery lata od 1991 roku. Poprzedni rekord, jeśli chodzi o najwyższy wynik, należał do Niemek, które w 2007 roku pokonały Argentynę 11:0.
U panów na mistrzostwach świata najwyższym zwycięstwem jest 9:0 (w takim stosunku Węgrzy pokonali Koreę Południową w 1954 roku, a Jugosławia - Zair w 1974) oraz 10:1 (wygrana Węgrów nad Salwadorem w 1982).

40 strzałów, 13 goli

We wtorkowym spotkaniu piłkarki ze Stanów Zjednoczonych, uznawane za faworytki tegorocznych mistrzostw, aż dziesięć z trzynastu bramek zdobyły po przerwie, co siłą rzeczy też jest historycznym wydarzeniem. W całym meczu obrończynie tytułu oddały aż 40 strzałów, ich rywalki zaledwie dwa. Najwięcej goli w całym spotkaniu strzeliła Alex Morgan - pięć (w 12., 53., 74., 81. i 87. minucie).
Amerykanka powtórzyła tym samym osiągnięcie rodaczki, Michelle Akers, która w ćwierćfinale mundialu w 1991 roku strzeliła tyle samo goli chińskiemu Tajpej. Na listę strzelców we wtorkowym starciu wpisywały się również Rose Lavelle, Samantha Mewis (obie dwukrotnie), Lindsey Horan oraz Megan Rapinoe.

We francuskim turnieju występują 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z każdej z nich oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc.
Faza grupowa potrwa do 20 czerwca, a pucharowa rozpocznie się dwa dni później. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 6 lipca w Nicei, finał odbędzie się 7 lipca w Lyonie.