Manchester United bliżej ćwierćfinału LE. Zimowe wzmocnienia procentują

12/03/2020, 20:37 GMT+1

W czwartek rozgrywano pierwsze mecze 1/8 finału Ligi Europy. W Austrii przy pustych trybunach Manchester United rozbił miejscowy LASK Linz aż 5:0. Swoje mecze wygrały również ekipy FC Basel oraz Istanbulu Basaksehir.

Czerwone Diabły po pokonaniu Club Brugge 6:1 w dwumeczu poprzedniej rundy rozgrywek wykonały kolejny krok w kierunku trofeum. Kluczowe role w wyjazdowym zwycięstwie odegrali pozyskani w zimowym oknie transferowym Bruno Fernandes oraz Odion Ighalo.

Kluczowe wzmocnienia

Portugalczyk wykupiony ze Sportingu za 50 mln funtów notuje wymarzony start w nowych barwach. W pierwszych ośmiu występach popisał się trzema golami i trzema asystami, będąc najjaśniejszą postacią angielskiego klubu. Nie inaczej było w czwartkowy wieczór. Fernandes czarował swoją nienaganną techniką i dorzucił do swojego imponującego dorobku kolejną asystę. W 28. minucie posłał idealne podanie do wychodzącego na czystą pozycję Ighalo i po chwili Manchester mógł cieszyć się z prowadzenia 1:0. Jak wyliczył serwis statystyczny Opta, reprezentant Portugalii w bieżącym sezonie miał udział przy największej liczbie goli ze wszystkich uczestników Ligi Europy (6 goli, 4 asysty).
W nowych barwach imponuje również wspomniany Ighalo, który trafił na Old Trafford z chińskiego Shanghai Greenland Shenhua. W Premier League najczęściej jest tylko zmiennikiem, ale w innych rozgrywkach prezentuje wyśmienitą skuteczność, gdy tylko dostaje więcej minut na boisku. Nigeryjski napastnik w czwartek wystąpił po raz trzeci w wyjściowym składzie. Łącznie zdobył w tych meczach cztery bramki.
Po przerwie kolejne trafienia dla United dorzucili Daniel James oraz Juan Mata, praktycznie rozstrzygając losy dwumeczu. Już w doliczonym czasie rozbici gospodarze zupełnie stracili koncentrację i w konsekwencji kolejne dwie bramki autorstwa Masona Greenwooda i Andreasa Pereiry w odstępie zaledwie kilkudziesięciu sekund.

Popis Basel, emocje w Turcji

Wysokie zwycięstwo wyjazdowe odniosło również FC Basel, które ograło Eintracht Frankfurt 3:0. Wynik spotkania rozgrywanego również bez udziału publiczności otworzył w pierwszej połowie Samuele Campo perfekcyjnym strzałem z rzutu wolnego. W ostatnim kwadransie wynik ustalili Kevin Bua i Fabian Frei.
Największe emocje towarzyszyły potyczce Istanbulu Basaksehir z FC Kopenhaga. W Turcji w przeciwieństwie do pozostałych spotkań gospodarze mogli liczyć na wsparcie swoich fanów z trybun. Rozstrzygający gol padł w samej końcówce podstawowego czasu gry z rzutu karnego. Jedenastkę mocnym strzałem wykorzystał Edin Visca.
Z powodu pandemii koronawirusa odwołano dwa inne mecze Ligi Europy. Przełożono potyczki hiszpańsko-włoskie: Sevilla-Roma oraz Inter-Getafe.
Autor: jac / Źródło: eurosport.pl