Liga Mistrzów. Barcelona - Manchester United 3:0

16/04/2019, 20:55 GMT+2

Barcelona wraca do półfinału Ligi Mistrzów. Mistrzowie Hiszpanii po raz drugi - tym razem 3:0 - pokonali Manchester United w ćwierćfinale rozgrywek.

Nie wiadomo, jak potoczyłby się mecz, gdyby w pierwszej minucie Marcus Rashford zachował więcej zimnej krwi. Napastnik Czerwonych Diabłów, mając przed sobą tylko Marca-Andre ter Stegena, trafił w poprzeczkę. Najlepsza okazja, żeby odrobić jednobramkową stratę z Old Trafford, przepadła.
Piłkarze Manchesteru United próbowali dalej nacierać, wymieniali mnóstwo podań na połowie rywala. W żaden sposób nie przypominali zagubionej drużyny z pierwszego spotkania, gdy nie potrafili stworzyć żadnej dogodnej sytuacji.

Aż nadeszła 16. minuta, kiedy piłkę przed polem karnym zgubił obrońca gości Ashley Young. Dopadł do niej Lionel Messi, który błyskawicznie uderzył tuż przy słupku. Argentyńczyk w Anglii cierpiał, we wtorkowy wieczór w końcu się przełamał. W ćwierćfinałach Ligi Mistrzów nie potrafił strzelić gola od 2013 roku. W tym czasie uzbierało się 12 spotkań niemocy.

Katastrofalny błąd Davida de Gei

Chwilę wcześniej Messi podał do Coutinho, a ten do Ivana Rakiticia, którego w polu karnym powalił Fred. Niemiecki sędzia Felix Brych podyktował jedenastkę. Ale decyzję cofnął po obejrzeniu powtórki, na której dostrzegł, że to pomocnik z Manchesteru jako pierwszy dotknął piłkę.

W minucie 20. Messi znów wystąpił w głównej roli, choć przy wydatnej pomocy Davida de Gei. Hiszpański golkiper nie utrzymał piłki w rękach po strzale z dystansu. Menedżer Czerwonych Diabłów Ole Gunnar Solskjaer, który zapowiadał, że jego zespół stać na awans, z niedowierzaniem pokiwał głową.

Pod koniec pierwszej połowy de Gea zrehabilitował się, zatrzymując strzał z bliska Roberto po akcji z Messim. Ale przy efektownym uderzeniu Coutinho z 61. minuty był już bez szans. Brazylijczyk ustalił wynik na 3:0.

Katalończycy pozostają niepokonani na Camp Nou od 31 meczów w Lidze Mistrzów, z Manchesterem United odnieśli 28. zwycięstwo. W ten sposób wrócili po trzech sezonach przerwy do półfinału. Poprzednie ćwierćfinały kończyły się dla Barcelony traumą. Kolejno odpadała z Atletico Madryt, Juventusem i przed rokiem z Romą.

Lionel Messi goni Cristiano Ronaldo

Messi we wrześniu ubiegłego roku zapowiedział, że Liga Mistrzów jest głównym celem klubu na ten sezon. Na razie jest na dobrej drodze, żeby sięgnąć po piąte trofeum (ostatnie w 2015 roku) i dogonić Cristiano Ronaldo. W tym sezonie Portugalczyk na szósty triumf w karierze nie ma już szans. Jego Juventus został wyeliminowany przez rewelacyjny Ajax Amsterdam.

Rywalem mistrzów Hiszpanii w walce o finał będzie prawdopodobnie Liverpool, który w środę zagra w Porto (w pierwszym spotkaniu The Reds wygrali 2:0).
Ćwierćfinały Ligi Mistrzów (rewanże):
wtorek, 16 kwietnia
Barcelona - Manchester United 3:0 (2:0), 1:0* - awans Barcelona
Bramki: Lionel Messi (16., 20.), Coutinho (61.)

Juventus - Ajax Amsterdam 1:2 (1:1), 1:1* - awans Ajax
Bramki: Cristiano Ronaldo (28.) - Donny van de Beek (34.), Matthijs de Ligt (67.)