Liga Europy. Górnik Zabrze pokonał Zarią Baltii zagra w II rundzie

19/07/2018, 19:22 GMT+2

Łatwo nie było, ale się udało. Górnik Zabrze po wyjazdowym remisie 1:1 w rewanżu z mołdawską Zarią Balti wywalczył awans do II rundy eliminacji Ligi Europy.

Tydzień temu, na swoim boisku, górnicy pokonali Mołdawian 1:0. Powinni wyżej, ale byli nieskuteczni. W czwartek mogli tego żałować. Szybko stracili gola, potem momentami strasznie się męczyli. Dogrywki i niepotrzebnych nerwów uniknęli dopiero w ostatnich minutach. Bramkę na wagę remisu i awansu zdobył Daniel Smuga.
Górnik wrócił do Europy po ponad dwóch dekadach. W 1995 roku uczestniczył w rywalizacji Pucharu Intertoto, rok wcześniej grał w Pucharze UEFA.

Walka od początku

Po pierwszym meczu wydawało się, że z awansem nie będzie mieć problemów. Do Kiszyniowa jechał ze skromną zaliczką. Zaria nie mogła wystraszyć go formą - w mołdawskiej lidze, która gra już od kilku miesięcy, zajmuje ostatnie miejsce.
Zaskoczenie było więc spore, gdy już po kilku minutach rewanżu odrobiła stratę z Zabrza. Kapitalnym uderzeniem z dystansu popisał się Guillermo. Za chwilę sytuacja gości mogła zrobić się jeszcze gorsza, bo Mołdawianie mieli kolejne okazje.
Górnicy uspokoili grę dopiero po kilkunastu minutach. W pierwszej połowie szansę na bramkę mieli tylko jedną. Gospodarze mieli sporo szczęścia, bo strzał Igora Angulo trafił w spojenie słupka z poprzeczką. Po zmianie stron przez chwilę wydawało się, że piłkarze Marcina Brosza przejmą kontrolę i w końcu strzelą upragnionego gola.
Nic z tego, gospodarze nie dali się stłamsić i na dodatek potrafili zaatakować. Dziesięć minut po przerwie Conrado trafił z rzutu wolnego w słupek, potem okazję zmarnował Guillermo. Szczęście tym razem było przy górnikach. Tak został do końca, bo akcja po której trafił Smuga była jedną z nielicznych przeprowadzonych przez gości w drugiej połowie.

Trzy drużyny w drugiej rundzie

W drugiej rundzie zabrzanie zmierzą się z AS Trencin. Słowacy rywalizację zaczęli od wyjazdowej wygranej 2:0 z czarnogórskim klubem FK Buducnost Podgorica. W rewanżu u siebie zremisowali 1:1.
W grze pozostaje też Lech Poznań, który dość szczęśliwie wywalczył awans w starciu z Gandzasarem Kapan z Armenii (2:0 i 1:2). Jego rywalem będzie białoruski Szachtior Soligorsk.
Na tym etapie eliminacji do gry włączy się wicemistrz Polski Jagiellonia Białystok. Pierwszym rywalem podopiecznych trenera Ireneusza Mamrota będzie portugalski Rio Ave FC. Spotkania odbędą się 26 lipca i 2 sierpnia.