Lechia Gdańsk - Lech Poznań: wynik i relacja: PKO BP Ekstraklasa

20/02/2022, 22:08 GMT+1

W najciekawszym niedzielnym meczu PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała na własnym stadionie Lecha Poznań 1:0 (0:0). Zwycięską bramkę zdobył w 86. minucie niespełna 18-letni prawy obrońca Filip Koperski. Tym samym po 22. kolejce poznaniacy definitywnie stracili pozycję lidera.

Trener Lecha Maciej Skorża zapowiedział, że serię trzech kolejnych wyjazdowych spotkań jego drużyna zamierza rozpocząć od zdobycia w Gdańsku trzech punktów. Tego zadania nie udało się zrealizować, dzięki czemu Kolejorz stracił pierwszą lokatę w tabeli na rzecz Pogoni Szczecin, która już w piątek pokonała 1:0 Stal Mielec.

Okazje Lecha

Początek niedzielnego meczu zdecydowanie należał do przyjezdnych, którzy swobodnie rozgrywali piłkę na połowie rywali i bez większych problemów przedostawali się, głównie po akcjach skrzydłami, pod ich bramkę.

Aktywny był zwłaszcza prawy pomocnik Kristoffer Velde, którego strzały dwa razy musiał bronić Dusan Kuciak. Poza tym słowackiego golkipera w 22. minucie próbował zaskoczyć Pedro Rebocho, a za chwilę po uderzeniu Jaspera Karlstroema i rykoszecie piłka przeszła nad bramką.

Najbliżsi szczęścia poznaniacy byli w 10. minucie, kiedy po rzucie rożnym Lubomir Satka główkował w poprzeczkę, a piłka po dobitce z sześciu metrów Antonio Milica nieznacznie minęła słupek.

Gol w 86. minucie

Cała pierwsza połowa stała pod znakiem wyraźnej przewagi zawodników Lecha. Poznaniacy zdominowali gdańszczan zwłaszcza przed przerwą, kiedy zamknęli biało-zielonych w polu karnym. Ich akcjom brakowało jednak zdecydowania i konkretnego ostatniego podania.

Druga odsłona nie była już tak jednostronnym widowiskiem, ale po wznowieniu gry Kuciak nie mógł narzekać na brak pracy. W 52. minucie obronił strzał Kownackiego, a za chwilę Karlstroema. Z kolei w 66. minucie po indywidualnej akcji prawą stroną Adriela Ba Louy w dogodnej sytuacji znalazł się Kownacki, jednak fatalnie spudłował. W 70. minucie golkiper gospodarzy wygrał pojedynek z Jakubem Kamińskim.

Wszystko wskazywało, że mecz zakończy się podziałem punktów, tymczasem w 86. minucie lechiści zdobyli zwycięską bramkę. Po rzucie rożnym Ilkay'a Durmusa Flavio Paixao zagrał piłkę głową, a Filip Koperski z dwóch metrów wpakował ją do siatki.

W swoim trzecim ligowym występie ten prawy obrońca, który za cztery dni skończy 18 lat, strzelił swojego debiutanckiego gola.

W następnej kolejce Lech zagra z Pogonią w Szczecinie, a Lechia na wyjeździe z Radomiakiem.
Lechia Gdańsk - Lech Poznań 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Filip Koperski (86.)
Autor: dasz/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP