Lech Poznań piłkarskim mistrzem Polski. Tytuł zapewniła przegrana Rakowa - PKO BP Ekstraklasa - piłka nożna

14/05/2022, 17:45 GMT+2

Na kolejkę przed końcem sezonu zawodnicy Lecha Poznań zapewnili sobie mistrzostwo Polski. W sobotę Kolejorz wygrał derbowy mecz z Wartą 2:1 w Grodzisku Wielkopolskim, a wicelider Raków Częstochowa przegrał w Lubinie z Zagłębiem 0:1.

Takie wyniki oznaczają, że po 33. kolejce rozgrywek Lech ma 71 punktów, a Raków, któremu również remis nie wystarczyłby w Lubinie - 66.

Zwycięstwo Lecha i przegrana Rakowa

Spotkanie dwóch drużyn ze stolicy Wielkopolski, które rozegrano w sobotę o godzinie 15, rozpoczęło się po myśli Warty, która w 10. minucie objęła prowadzenie po tym, jak Michał Kopczyński wykorzystał rzut karny.

W 22. minucie efektownym uderzeniem wyrównał Portugalczyk Joao Amaral, a w doliczonym czasie pierwszej połowy drugiego gola dla Kolejorza uzyskał Mikael Ishak. To było 18. w sezonie trafienie Szweda, który zrównał się z prowadzącym dotychczas w klasyfikacji strzelców Ivi Lopezem z Rakowa.
Hiszpan w 33. kolejce nie powiększył dorobku. Zresztą nie zrobił tego również żaden z jego kolegów, co ostatecznie zakończyło wyścig o mistrzostwo. Raków przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 0:1.
Mimo wielu sytuacji żadnej ze stron długo nie udawało się trafić do siatki rywali. Uczynił to dopiero w piątej minucie doliczonego czasu gry Kacper Chodyna, zamieniając na zwycięskiego gola rzut karny po zagraniu ręką Zorana Arsenicia.
Zagłębie awansowało na 12. miejsce w tabeli. Ma 38 punktów i już siedem przewagi nad strefą spadkową.

Czekali siedem lat

Dla Kolejorza to ósmy w historii tytuł mistrzowski, a pierwszy od 2015 roku.

Drużynie z Częstochowy, która jeszcze nigdy nie była mistrzem kraju, na pocieszenie pozostał fakt, że w tym sezonie - podobnie jak w poprzednim - wywalczyła Puchar Polski.
Autor: pqv / Źródło: Eurosport.pl; PAP