Lech Poznań - Benfica Lizbona: wynik meczu i relacja - Liga Europy

22/10/2020, 19:01 GMT+2

Lech Poznań w czwartkowy wieczór podjął walkę z faworyzowaną Benficą, lecz na inaugurację Ligi Europy zanotował porażkę 2:4. W drugim spotkaniu grupy D Standard Liege przegrał u siebie z Rangers FC 0:2.

Darwin Nunez

Rywalizujący po raz trzeci w fazie grupowej Ligi Europy (w sezonie 2008/09 Pucharu UEFA) Lech już w pierwszym meczu zmierzył się z najmocniejszym przeciwnikiem w stawce.
- Naszym celem jest finał, ale żeby się do tego zbliżyć, trzeba najpierw wyjść z grupy - zapowiadał odważnie przed startem rozgrywek trener Portugalczyków Jorge Jesus.

Jak równy z równym

Lizbończycy chcą w ten sposób powetować sobie odpadnięcie w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. To właśnie z myślą o tych zmaganiach Benfica przeprowadziła w ostatnim oknie kilka głośnych transferów. W eliminacjach niespodziewanie musiała uznać wyższość PAOK-u Saloniki. W portugalskiej ekstraklasie potwierdzała jednak duże możliwości, notując komplet zwycięstw w pierwszych czterech kolejkach.
- Nie ma jakiegoś niepokoju, jest raczej ekscytacja, chęć rozegrania dobrego meczu z tak utytułowanym zespołem - mówił na konferencji przedmeczowej trener gospodarzy Dariusz Żuraw.
Jego słowa znalazły potwierdzenie już w pierwszych minutach spotkania. Poznaniacy atakowali bez strachu. Szczególnie widoczny był w tym okresie Jakub Moder, który trzykrotnie uderzał na bramkę Portugalczyków.
Niestety żadna z jego prób nie przyniosła powodzenia, a na napór gospodarzy skutecznie odpowiedzieli gracze z Lizbony. Niefortunnie w szesnastce interweniował Tomasz Dejewski, który zagrał piłkę ręką, prokurując rzut karny. Jedenastkę dla gości pewnie wykorzystał Pizzi.
Lech wyrównał już po kilku minutach. Mikael Ishak wykorzystał precyzyjne dogranie Alana Czerwińskiego, posyłając futbolówkę obok bezradnego bramkarza.
Mikael Ishak wyrównał na 1:1
Do końca pierwszej odsłony obie ekipy nie miały problemów ze stwarzaniem kolejnych groźnych okazji. Kolejorz był bliski szczęścia szczególnie w 24. minucie, gdy Moder z bliska trafił w poprzeczkę.
Ostatnie słowo przed przerwą należało jednak do zawodników Benfiki. Gospodarze nie upilnowali w polu karnym Darwina Nuneza, a ten pewnym strzałem głową znów dał przyjezdnym prowadzenie.

Walka do końca

Podrażniony Lech po zmianie stron szybko zagościł pod szesnastką przeciwników. Wychodzący na czystą pozycję Michał Skóraś po kontakcie z obrońcą padł tuż przed linią pola karnego, lecz sędzia nie dopatrzył się w tej sytuacji przewinienia.
Polski zespół osiągnął jednak swój cel chwilę później. Czujnie w szesnastce Portugalczyków zachował się Ishak, dobijając piłkę sparowaną przez bramkarza i strzelając swojego drugiego gola w tym meczu.
Remisowy rezultat, podobnie jak przed przerwą, nie utrzymał się długo. W 60. minucie znów przekonaliśmy się o klasie Nuneza, który z łatwością poradził sobie z poznańską defensywą i trafił na 3:2.
Kolejorz szczególnie w ostatnim kwadransie gry długimi momentami spychał faworytów do głębokiej obrony w poszukiwaniu kolejnego wyrównania. Mocno z dystansu uderzał Moder, swoje szanse miał też Nika Kaczarawa, lecz żaden z nich nie zdołał posłać futbolówki do siatki.
Ostatecznie po ambitnej walce Kolejorz musiał jednak pogodzić się z porażkę na inaugurację Ligi Europy. W doliczonym czasie gry wynik na 4:2 dla gości ustalił Nunez, kompletując hat-tricka.
Za tydzień poznańska drużyna powalczy o pierwsze punkty na wyjeździe z Rangers FC.
Lech Poznań - Benfica Lizbona 2:4 (1:2)
Bramki: 0:1 Pizzi (8.-karny), 1:1 Mikael Ishak (15.), 1:2 Darwin Nunez (42.), 2:2 Mikael Ishak (48.), 2:3 Darwin Nunez (60.), 2:4 Darwin Nunez (93.).
Lech: Filip Bednarek - Alan Czerwiński, Tomasz Dejewski, Djorde Crnomarković, Tymoteusz Puchacz (74. Wasyl Krawieć) - Michał Skóraś (91. Mohammad Awwad), Jakub Moder, Dani Ramirez (67. Karlo Muhar), Pedro Tiba, Jakub Kamiński (67. Filip Marchwiński) - Mikael Ishak (74. Nika Kaczarawa).
Benfica: Vlachodimos Odysseas - Gilberto, Nicolas Otamendi, Jan Vertoghen, Alejandro Grimaldo (67. Nuno Tavares) - Adel Taarabt (61. Julian Weigl), Gabriel, Pizzi (46. Rafa Silva) - Everton (87. Jardel), Darwin Nunez, Luca Waldschnidt (61. Pedrinho).