Irlandia - Dania: wynik, bramki - Eliminacje Euro 2020

18/11/2019, 21:48 GMT+1

Dopiero ostatnia kolejka gier rozstrzygnęła o tym, kto awansował na mistrzostwa Europy z grupy D. Po ostatnim gwizdku na dwóch stadionach szampany mogli otwierać piłkarze Szwajcarii i Danii, a w pokonanym polu zostali Irlandczycy.

Po siedmiu kolejkach na prowadzeniu w grupie D była Dania z piętnastoma punktami. Drugie miejsce zajmowała Szwajcaria (14), a trzecie Irlandia (12). Te trzy zespoły miały jeszcze szanse na awans.

Irlandia musiała wygrać

W poniedziałek najważniejszym meczem eliminacji Euro 2020 było spotkanie Irlandii z Danią na Aviva Stadium w Dublinie. Gospodarze, chcąc myśleć o awansie, musieli wygrać. Ewentualnej porażki Szwajcarów u siebie z Gibraltarem nikt nie brał pod uwagę. I faktycznie Helweci wygrali bardzo pewnie - 6:1.
O tym, że Irlandia i Dania dysponują podobnym potencjałem, przekonaliśmy się już w pierwszym meczu obu drużyn, w którym padł remis 1:1. W Dublinie goście nastawili się, by przede wszystkim nie stracić gola i próbować swoich sił w kontrach. W pierwszej połowie bardzo dobrze zrealizowali swój plan. Irlandczycy tylko sporadycznie zagrażali bramce Kaspera Schmeichela, ale albo brakowało im skuteczności, albo golkiper Leicester City był górą.

Emocje do końca

Po zmianie stron gospodarze zaatakowali z jeszcze większym animuszem. Nie mieli już nic do stracenia. Starali się w swoim stylu zaskoczyć przeciwników po wrzutkach ze skrzydeł, próbowali też swoich sił po rzutach rożnych. Ich akcje nie przynosiły jednak efektu.
Duńczycy cierpliwie czekali na swoją szansę i przydarzyła się w 73. minucie. Po wymianie kilku podań Henrik Dalsgaard posłał daleką piłkę w pole karne gospodarzy, a niepilnowany przez nikogo Martin Braithwaite wpakował ją do siatki z najbliższej odległości.
To nie był koniec emocji w tym spotkaniu. Irlandczycy ciągle zaciekle atakowali i wyrównali w 85. minucie. Enda Stevens dośrodkował z lewej strony, a gola po uderzeniu głową strzelił Matt Doherty.
Na stadionie w Dublinie odżyły nadzieje miejscowych kibiców. Irlandczycy niestrudzenie próbowali zdobyć decydującą bramkę. Duńczycy bronili się desperacko, po kolejnych dośrodkowaniach w ich pole karne gol wisiał w powietrzu. Bramka jednak ostatecznie nie padła i to przyjezdni mogli unieść do góry ręce w geście triumfu.