Grasshopper Club Zürich w skandalicznych okolicznościach spadł z ligi

13/05/2019, 12:07 GMT+2

Grasshoppers są najbardziej utytułowanym klubem Szwajcarii, ale na kolejne tytuły będą musieli poczekać. Po 68-latach klub z Zurychu pożegna się z najwyższą klasą rozgrywek w tym kraju. O spadku 27-krotnych mistrzów przesądziła wyjazdowa porażka z FC Luzern 0:4.

Mecz nie został dokończony z powodu zachowania kibiców gości, którzy domagali się zejścia piłkarzy z boiska, ale niekorzystny wynik dla drużyny z Zurychu powinien być utrzymany przez władze ligi. Grasshoppers nie wygrali żadnego z ostatnich 17 meczów w Swiss Super League.

Potrzebowali cudu

Jeszcze przed meczem w Lucernie było wiadomo, że Grasshoppers potrzebują cudu, aby utrzymać się w lidze. Na cztery kolejny przed końcem do miejsca gwarantującego udział w barażach tracili 12 punktów.
Spotkanie od początku nie układało się po myśli przyjezdnych, którzy po trafieniach Blessinga Chibuike Eleke oraz Rubena Vargasa przegrywali 0:2. Mogli wyżej, ale napastnik gospodarzy Shkelqim Demhasaj nie wykorzystał rzutu karnego.
Po zmianie stron nie było lepiej. FC Luzern po 66 minutach prowadził 4:0, a kolejne bramki zdobyli Eleke oraz Idriz Voca. Dla kibiców Hoppers to było za wiele.

Oddajcie koszulki i skarpety

Gdy Grasshoppers przegrywali różnicą czterech goli, kibice przyjezdnych przerwali mecz. Fani domagali się, aby piłkarze oddali swoje koszulki oraz skarpety i wracali do szatni. Zagrozili też szturmem boiska w przypadku nie spełnienia ich żądań. Krewkich kibiców otoczyły służby porządkowe oraz policja.
Niektórzy piłkarze podeszli do fanów i oddali swoje koszulki, ale to nie uspokoiło nastrojów na trybunach. Sędzia przerwał mecz po 15 minutach oczekiwania na poprawę sytuacji.
To nie pierwszy raz w tym roku, gdy kibice klubu z Zurychu nie pozwolili dokończyć meczu swojej drużynie. W styczniu przerwali sparing z macedońską Szkendiją Tetowo, a dwa miesiące później ligowy mecz z FC Sion. W chwili przerwania zawodów gospodarze prowadzili 2:0, ale wynik został zweryfikowany jako walkower – 3:0. W przypadku meczu w Lucernie powinno być podobnie.

"Oni niszczą piłkę nożną"

Za pośrednictwem agencji Reutera klub wydał w niedzielę wieczorem krótkie oświadczenie. "To jest haniebne i niedopuszczalne. Zagrożenie dla widzów, personelu stadionu oraz piłkarzy nie jest akceptowane przez Grasshoppers Club Zurich. W ten sposób uczestnicy zamieszek niszczą piłkę nożną" – czytamy w komunikacie.

Young Boys znów z tytułem

Grasshoppers zdobyli 27 mistrzowskich tytułów, ale po raz ostatni w Szwajcarii triumfowali w 2003 roku. Na trzy kolejki przed końcem pewni drugiego z rzędu zwycięstwa w Swiss Super League są Young Boys Berno, którzy, podobnie jak drugi FC Basel, zagrają w kwalifikacjach Ligi Mistrzów.
Autor: aw / Źródło: Eurosport