Górnik zremisował w Zabrzu z Arką Gdynia w meczu 19. kolejki

15/12/2018, 19:16 GMT+1

Okazji, by pokonać Arkę Gdynia piłkarze Górnika mieli mnóstwo, ale byli w sobotę wyraźnie nieskuteczni. Goście z niedyspozycji rywala skrzętnie skorzystali i po remisie 1:1 wywieźli z Zabrza cenny punkt.

Spotkanie miało dla gospodarzy ogromne znaczenie nie tylko ze względu na przedostatnią pozycję w tabeli, ale i obchody 70-lecia klubu. Z tej okazji na stadionie pojawiło się wiele gwiazd Górnika z minionych lat. Kibice odśpiewali klubowym legendom "100 lat" przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Gospodarze wystąpili w okazjonalnych, urodzinowych koszulkach, a sympatycy Górnika domagali się, by zagrali "jak za dawnych lat".

- Musimy wygrać wszelkimi dostępnymi sposobami - deklarował przed pojedynkiem szkoleniowiec zabrzan Marcin Brosz.

Upragnione prowadzenie

Pierwsza szansę na objęcie prowadzenia miała Arka. W 10. minucie oko w oko z debiutującym w ekstraklasie 19-letnim bramkarzem gospodarzy Danielem Bielicą znalazł się Maciej Jankowski, jednak nie zdołał go pokonać z kilku metrów.

Potem groźniejsze były akcje Górnika. Pavels Steibors obronił uderzenia Jesusa Jimeneza i Szymona Żurkowskiego. W 31. minucie gdyński golkiper wyjmował piłkę z siatki po dośrodkowaniu Adama Wolniewicza i główce Daniego Suareza.

Wyrównanie po rzucie wolnym

Drugą połowę mogli w sposób wymarzony rozpocząć przyjezdni, gdyby Luka Zarandia, będąc sam na sam z Bielicą, potrafił lepiej przelobować bramkarza.

Ofensywna postawa gości przyniosła im gola w 57. minucie, kiedy pięknym uderzeniem z rzutu wolnego do wyrównania doprowadził Michał Nalepa. Błyskawicznie mógł na to trafienie odpowiedzieć napastnik zabrzan Agulo, który najpierw przegrał pojedynek ze Steinborsem, potem z bliska strzelił niecelnie.

Zabrzanie nacierali, gorzej było ze skutecznym zwieńczeniem akcji.

Dziesięć minut przed końcem goście przedwcześnie cieszyli się z przyznania im rzutu karnego. Po analizie wideo sędzia zmienił decyzję, uznając, że wcześniej faulowany był kapitan Górnika Szymon Matuszek.

W końcówce więcej okazji do zdobycia zwycięskiej bramki miał Górnik, na przeszkodzie stanęły źle ustawione celowniki gospodarzy, którzy nie zdołali uczcić jubileuszu wygraną.
Górnik Zabrze - Arka Gdynia 1:1 (1:0)
Bramki: Dani Suarez (31.), 1:1 Michał Nalepa (57.)
Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Adam Wolniewicz, Dani Suarez, Paweł Bochniewicz, Adrian Gryszkiewicz - Kamil Zapolnik (83. Rafał Wolsztyński), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Jesus Jimenez (76. Konrad Nowak) - Marcin Urynowicz (62. Łukasz Wolsztyński), Igor Angulo.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Luka Maric, Adam Marciniak - Nabil Aankour (71. Mateusz Młyński), Adam Deja, Michał Janota, Michał Nalepa (78. Adam Danch), Luka Zarandia - Maciej Jankowski.
Autor: pqv/twis / Źródło: PAP