Poznaliśmy Reprezentację 100-lecia PZPN

Na ten moment czekała cała piłkarska Polska. Na piątkowej gali Polskiego Związku Piłki Nożnej ogłoszona została Reprezentacja 100-lecia. Przedstawiamy wyniki plebiscytu PZPN.
W piątek w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia PZPN. Byli prezydent FIFA Gianni Infantino, prezydent UEFA Aleksander Ceferin czy prezydent RP Andrzej Duda. Wszyscy dumnie prezentowali w klapie swoich marynarek przypinkę z flagą Polski.
Znamienici goście byli przepytywani na okoliczność okrągłego jubileuszu PZPN. Co zapamiętali najbardziej z ostatnich 100 lat polskiej piłki?
- Złoty medal igrzysk olimpijskich 1972, trzecie miejsce na mistrzostwach świata 1974, potem to, co osiągnęliście w 1982 roku, co pamiętam najbardziej - wyliczał Gianni Infantino. - Do tego organizacja Euro 2012. No i ostatnie, ale nie mniej ważne: organizacja mistrzostw świata do lat 21. To był fantastyczny turniej - wspominał prezydent FIFA, który ma też kilku faworytów wśród polskich piłkarzy.
Wspomnień czar
- Jest wiele legend z Polski, które wszyscy pamiętamy. Lato, Boniek, Deyna, Żmuda, Lubański. Może tego ostatniego nie widziałem, ale dużo o nim słyszałem. Wcześniej był Wilimowski, który zaciekle walczył z Brazylią [pierwszy piłkarz, którzy strzelił cztery gole w meczu mistrzostw świata]. No i to najnowsze pokolenie niesamowitych talentów na czele z Lewandowskim. Milik, Piątek, Szczęsny. Niesamowite, jak się o tym wszystkim myśli, bo ci wszyscy piłkarze napisali historię nie tylko polskiej, ale i europejskiej czy światowej piłki. Czego wam życzę na kolejne 100 lat? Wygrajcie Euro, wygrajcie mundial, zarówno mężczyzn, jak i kobiet - dodał z uśmiechem.
A z czym polska piłka kojarzy się prezydentowi UEFA? - Mam takie dwa wspomnienia. Kiedy miałem 15 lat, zajęliście trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii. A drugie wspomnienie to kiedy Słowenia wygrała z Polską w Lublanie. Akurat nie było mnie na tym meczu, ale byłem zaskoczony, że do tego doszło - śmiał się Ceferin, życząc Polakom następnych takich stu lat.
Punktem kulminacyjnym warszawskich uroczystości było ogłoszenie Reprezentacji 100-lecia.
Wyboru dokonała specjalnie powołana przez Polski Związek Piłki Nożnej kapituła wespół z kibicami, którzy głosowali na specjalnej platformie w internecie. W skład 27-osobowej kapituły pod przewodnictwem Andrzeja Persona weszli byli selekcjonerzy reprezentacji Polski, dziennikarze oraz przedstawiciele PZPN. Kibice mogli wybierać spośród 100 zawodników.
Jedenastka 100-lecia PZPN zdominowana została przez zawodników, którzy stanowili o sile drużyny narodowej w latach 70. i 80. Z czasów obecnych powołania doczekali się kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski oraz Łukasz Piszczek, który niedawno zakończył karierę w Biało-Czerwonych barwach.
Reprezentacja 100-lecia PZPN - finałowa jedenastka (4-3-3):
Józef Młynarczyk - Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń, Antoni Szymanowski - Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek - Grzegorz Lato, Robert Lewandowski, Włodzimierz Lubański
Sylwetki reprezentantów 100-lecia PZPN:
Józef Młynarczyk: Srebrny medalista mistrzostw świata w 1982 roku, bronił polskiej bramki także na mundialu cztery lata później. Z FC Porto w 1987 roku sięgnął po Puchar Mistrzów.
Łukasz Piszczek: Drugi obok Jakuba Wawrzyniaka polski piłkarz, który wystąpił w trzech turniejach mistrzostw Europy (2008, 2012, 2016). Od lat filar Borussii Dortmund, w której barwach zaliczył już 306 spotkań w Bundeslidze.
Jerzy Gorgoń: Złoty (1972) i srebrny (1976) medalista igrzysk olimpijskich. Z Biało-Czerwonymi sięgnął także po brązowy medal mistrzostw świata w 1972 roku.
Władysław Żmuda: Czterokrotny uczestnik mistrzostw świata (1974, 1978, 1982 i 1986), na których zagrał w 21 spotkaniach i z których przywiózł dwa krążki. W kolekcji ma też srebrny medal igrzysk olimpijskich (1976). Aż 91 spotkań w drużynie narodowej.
Antoni Szymanowski: Legendarny obrońca Wisły Kraków. Dwukrotny uczestnik mistrzostw świata (1974 i 1978), złoty (1972) i srebrny (1976) medalista igrzysk olimpijskich.
Henryk Kasperczak: Podstawowy zawodnik drużyny Kazimierza Górskiego. Na koncie srebro mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976).
Kazimierz Deyna: Srebrny medalista mundialu (1974). Złoty i srebrny medalista oraz król strzelców igrzysk olimpijskich.
Zbigniew Boniek: Jeden ze stu najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu według FIFA. Brązowy medalista mistrzostw świata (1982). Obecnie prezes PZPN.
Grzegorz Lato: Dwukrotny srebrny medalista (1974, 1982) i król strzelców mistrzostw świata (1974), złoty i srebrny medalista igrzysk olimpijskich. Najwięcej goli z polskich piłkarzy w historii MŚ.
Robert Lewandowski: Rekordzista pod względem liczby bramek zdobytych w reprezentacji Polski, król strzelców kwalifikacji mistrzostw Europy i świata.
Włodzimierz Lubański: Złoty medalista igrzysk olimpijskich (1972). Najmłodszy debiutant w historii reprezentacji Polski.