Finał Ligi Konferencji Europy 2021/22: AS Roma - Feyenoord Rotterdam. Wynik meczu i relacja na żywo

25/05/2022, 18:30 GMT+2

Piłkarze AS Romy zdobyli pierwsze w historii trofeum Ligi Konferencji Europy. W rozgrywanym w Tiranie finale pokonali 1:0 Feyenoord Rotterdam. Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo w eurosport.pl.

Dziękujemy za dzisiejszą relację. Zapraszamy w sobotę na finał Ligi Mistrzów. Dobranoc.
AS Roma z trofeum Ligi Konferencji Europy
Po medale i puchar ruszają piłkarze Romy, w tym reprezentant Polski Nicola Zalewski.
Jako pierwsi pamiątkowe medale odbiorą piłkarze drużyny pokonanej.
Zasłużona radość piłkarzy Romy.

Pozostaje jeszcze ostatni akcent tego finału: dekoracja zwycięzców i wręczenie trofeum.

KONIEC! ROMA ZDOBYWCĄ PUCHARU LIGI KONFERENCJI EUROPY!
Już tylko sekundy dzielą Romę od szalonej radości.
Znowu groźnie pod bramką Romy, ale piłka wrzucona z rzutu wolnego znowu trafia pod nogi obrońców. Wybijają w stronę pustej bramki Feyenoordu.
Finał potrwa pięć minut dłużej. Pięć minut nadziei dla Feyenoordu.
Zmiany w obu drużynach. Orkun Kokcu i Tyler Malacia kończą grę w finale w barwach Feyenoordu. Na ostatnie minuty zastąpią ich Patrick Walemark i Alireza Jahanbakhsh. Schodzi też dwóch piłkarzy Romy: Abraham i Rick Karsdorp. Na ich miejsca Eldor Shomurodov i Matias Vina
Słaniający się już na nogach Abraham w końcu wywalczył krótką przerwę w grze. Czas na zmiany.
Baijlo ratuje Feyenoord przed utratą drugiej bramki. Spokojna na początku akcja skończyła się potężnym strzałem Pellegriniego, niemal cudem obronionym przez bramkarza Feyenoordu.
Żółta kartka dla Particio. Sędzia stracił cierpliwość do zwlekania przez bramkarza Romy ze wznowieniem gry.
Każda akcja, którą mozolnie konstruują piłkarze Feyenoordu, kończy się strzałem zablokowanym przez obrońcę Romy. I tak od dobrych kilku minut.
Roma zaczęła kontratakować. Na razie bez powodzenia.
Podwójna zmiana również w szeregach Feyenoordu. Schodzą Reiss Nelson i Trauner, na boisku pojawili się Bryan Linssen i Marcus Pedersen.

Mnóstwo podań wymieniają piłkarze Feyenoordu, ale cała akcja jest na koniec rozmontowana przez obrońców Romy
Nicola Zalewski i Nicolo Zaniolo opuszczają boisko. W ich miejsca wejdą Leonardo Spinazzola i Jordan Veretout.
W statystykach przewaga Feyenoordu wydaje się przytłaczająca. 71% posiadania piłki w 2. połowie, pięć sytuacji bramkowych, dwa strzały na bramkę. Ale w walce o trofeum Ligi Konferencji Europy wciąż prowadzi Roma.
Kolejna akcja zespołu z Rotterdamu i ponownie piłka ucieka poza końcową linię boiska.
Zmiana w Feyenoordzie. Za Guusa Tila wchodzi Jens Toornstra.
Kolejny rzut rożny Feyenoordu, tym razem płasko rozegrany. Koronkowa akcja nie przyniosła jednak pożądanego rezultatu, piłka odbija się od obrońcy Romy.
Po szalonych pierwszych minutach drugiej połowy gra się nieco uspokoiła, ale przebiega na razie głównie pod kontrolą piłkarzy Feyenoordu. Nie przestają atakować, ale Roma skutecznie się broni.
I natychmiast odpowiedź Romy. Abraham wbiega w pole karne, ale jest zatrzymywany. Mourinho domaga się wykluczenia pomocnika Feyenoordu, ale arbiter zignorował tę sytuację.
Potężne uderzenie Tyrela Malacii (Feyenoord) zza linii pola karnego. Patricio ratuje Romę, a sparowana przez niego piłka trafia jeszcze w poprzeczkę. Feyenoord bardzo blisko wyrównania.
Wielkie zamieszanie pod bramką Romy. Uderzona przez Traunera piłka trafia w słupek, później zostaje wybita przez obrońców. Holenderscy piłkarze sygnalizują zagranie ręką, ale po weryfikacji przez sędziów VAR gra zostaje wznowiona od rzutu rożnego.
Rozpoczęła się druga połowa meczu. I, podobnie jak na początku meczu, rozpoczęła się od szalonego ataku Feyenoordu.
Trzy kwadranse dzielą Nicolę Zalewskiego i drużynę Romy od wzniesienia w górę po raz pierwszy w historii trofeum Ligi Koferencji Europy. Za chwilę rozpocznie się druga połowa finału.

Koniec pierwszej połowy. Roma prowadzi z Feyenoordem 1:0 w finale Ligi Konferencji Europy.
Koronkowa akcja Feyenoordu, ale wywalczony tylko rzut rożny. Piłka w rękach Patricio.
4 minuty doliczone do czasu gry w pierwszej połowie.
Feyenoord wściekle atakuje, chcąc za wszelką cenę zmienić niekorzystny wynik jeszcze przed przerwą. Roma skutecznie się broni.
Z bardzo dobrej strony prezentuje się dziś Zalewski. Reprezentant Polski kilka razy przechwycił piłkę w środkowej strefie boiska i zainicjował akcję swoich kolegów.
Kontra Feyenoordu po rzucie rożnym Romy. Zakończona przez nieporozumienie między atakującymi piłkarzami.
Roma tymczasem cieszy się z prowadzenia.

Bardzo groźny strzał z daleka w stronę bramki Romy. Piłka trafia w bramkarza, a Patricio miał spore problemy z jej opanowaniem.
Świetna akcja Zalewskiego, który długim rajdem wbiegł w okolice pola karnego Feyenoordu. Podał do Pellegriniego, ale osaczony kapitan Romy niewiele mógł zrobić.
Niepotrzebna szamotanina na linii pola karnego Romy i upomnienie dla kapitana rzymskiej drużyny Lorenzo Pellegriniego.
Roma próbuje iść za ciosem. Teraz gra toczy się niemal wyłącznie na połowie Feyenoordu.
GOOOOL! Nicolo Zaniolo strzela pierwszego gola w finale Ligi Konferencji Europy. Roma na prowadzeniu!
Groźna kontra Feyenoordu, ale strzał z daleka wyłapany przez Rui Patricio. Gra po prawie pół godzinie meczu zdecydowanie przyspieszyła.
Justin Bijlow ma od kilku minut pełne ręce roboty. Roma coraz częściej posyła piłkę w pole karne Feyenoordu, zmuszając bramkarza do częstych interwencji.
Gernot Trauner (Feyenoord) ukarany żółtą kartką za faul na Tammym Abrahamie.
Roma przeszła do ofensywy. Groźna akcja w wykonaniu podopiecznych Jose Mourinho. Piłka w rękach bramkarza Feyenoordu.
Nicola Zalewski rozpoczynał kontratak Romy sprzed własnego pola karnego, ale został nieprzepisowo zatrzymany. Mourinho domagał się żółtej kartki dla napastnika Feyenoordu, ale arbiter nie zdecydował się sięgnąć po kartonik.
Ormianina zastąpi na boisku Portugalczyk Sergio Oliveira.
Szukuje się pierwsza zmiana w zespole Romy. Na murawie po starciu z rywalem siedzi kontuzjowany Henrikh Mkhitaryan.
Na razie w grze obu drużyn jest sporo niedokładności. Konstruowane w środku boiska akcje po jednej i drugiej stronie kończą się niecelnymi podaniami.
Roma, po początkowym okresie pilnowania dostępu do własnego pola karnego, zaczęła coraz częściej zapuszczać się na połowę rywali. Akcje Feyenoordu nieco straciły na intensywności.
Na razie gra toczy się głównie na połowie Romy. Feyenoord próbuje zepchnąć rywali do głębokiej defensywy.
Gramy! Rozpoczął Feyenoord.
O to trofeum za moment rozpocznie się gra.

Na murawę weszli piłkarze obu drużyn.
Na murawę stadionu wniesiono trofeum Ligi Konferencji Europy. Roma lub Feyenoord przez najbliższe co najmniej 90 minut będą walczyć o to, by wznieść go w górę po raz pierwszy.
Na arenie w Tiranie rozpoczyna się ceremonia otwarcia pierwszego w historii finału Ligi Konferencji Europy.
Roma na drodze do finału w Tiranie mierzyła się z holenderskim Vitesse Arnhem, Bodo/Glimt i Leicester. Największe zwycięstwo podopieczni Jose Mourinho odnieśli w rewanżowym meczu z Norwegami. Roma pokonała wówcza Bodo/Glimt 4:0.
Partizan Belgrad, Slavia Praga i Olympique Marsylia - te drużyny stały na drodze Feyenoordu przed dzisiejszym meczem. Najwyższe zwycięstwo zespół z Rotterdamu odniósł w pierwszym meczu z Partizanem, który pokonał 5:2.
A tak prezentuje się wyjściowa "11" Feyenoordu.

W takim zestawieniu wystąpi AS Roma.

Znane są już pełne składy, w jakich drużyny wyjdą na boisko.
W wyjściowym składzie Romy zobaczymy reprezentanta Polski Nicolę Zalewskiego. Polski piłkarz miał znaczący udział w wygranym przez drużynę z Rzymu dwumeczu z Leicester. W pierwszym spotkaniu zaliczył asystę.
W walce o trofeum zmierzą się AS Roma i Feyenoord Rotterdam.
Punktualnie o godz. 21 na stadionie Arena Kombetare w Tiranie rozlegnie się pierwszy gwizdek w finale Ligi Konferencji Europy.
AS Roma - Feyenoord Rotterdam 1:0
Bramka: Nicola Zaniolo (32')
Autor: red / Źródło: eurosport.pl