F91 Dudelange - Karabach Agdam: Liga Europy 2019. Latający dron przerwał mecz

04/10/2019, 04:57 GMT+2

Ponad 20 minut - tyle trwała dodatkowa, niezaplanowana przerwa w meczu 2. kolejki Ligi Europy pomiędzy luksemburskim F91 Dudelange i azerskim Karabachem Agdam. Powodem był latający nad murawą dron z flagą Górskiego Karabachu.

Do tej skandalicznej sytuacji doszło w 36. minucie meczu przy stanie 0:2 dla Karabachu. Tuż nad głowami piłkarzy zawisł dron z flagą Górskiego Karabachu.
To separatystyczny region, należący formalnie do Azerbejdżanu, zamieszkały w większości przez Ormian i funkcjonujący jako niepodległe państwo, choć nieuznawane przez kraje na świecie.

"Nie mamy nic wspólnego z tą prowokacją"

Na boisku widać było złość na twarzach piłkarzy, głównie azerskiego klubu, którzy próbowali strącić urządzenie piłką. Nieudolnie. Potem na murawę wtargnęli kibice drużyny przyjezdnej. Szkocki sędzia John Beaton musiał przerwać mecz. Drona usunęły dopiero służby porządkowe. Po około 20 minutach arbiter wznowił zawody. Skończyło się wygraną Karabachu 4:1.

Po spotkaniu, na koncie twitterowym Dudelange ukazał się wpis: "Przepraszamy gości z Azerbejdżanu. Nie mamy nic wspólnego z tą prowokacją. Dowiemy się!" - czytamy.
Kilka godzin później pokazano zdjęcie jako dowód, kto maczał palce w całym zamieszaniu. "Zgodnie z naszymi informacjami dron został wystrzelony przez ultrasów ormiańskich. Jeszcze raz przepraszamy wszystkich Azerów za tę sytuację" - napisano.

Nie pierwszy raz

Czwartkowe sceny w Luksemburgu to kolejna odsłona konfliktu politycznego Armenii i Azerbejdżanu. W poprzednim sezonie w finale Ligi Europy w Baku pozwolenia na występ nie otrzymał ormiański pomocnik Arsenalu - Henrich Mchitarjan. Organizatorzy meczu nie byli w stanie zapewnić mu odpowiedniego bezpieczeństwa. To nie wszystko.
Ze względów politycznych od 2008 roku Azerbejdżan i Armenia nie mogą na siebie trafić w eliminacjach do wielkich imprez (ostatnio do Euro 2020).