El. ME 2020. Grupa D. Szwajcaria - Dania 3:3. Dramat gospodarzy

26/03/2019, 21:57 GMT+1

Piłkarze Szwajcarii największymi przegranymi wtorkowych meczów eliminacji Euro 2020. Trzy punkty w meczu z Danią mieli na wyciągnięcie ręki, ostatecznie zostali tylko z jednym. Kilka minut przed końcem prowadzili na swoim boisku 3:0, ale ostatecznie zremisowali 3:3.

WE WTOREK W ELIMINACJACH EURO 2020 GRAŁY TEŻ GRUPA F I GRUPA J
Już po grudniowym losowaniu eliminacji wiadomo było, że właśnie te dwie reprezentacje będą walczyć o pierwsze miejsce. Obie mają za sobą świetny mundial i udane występy w Lidze Narodów. Pozostałe drużyny grupy D - Gibraltar, Gruzja oraz Irlandia - o takich sukcesach mogą tylko pomarzyć.
Szwajcarzy zaczęli eliminacje od wyjazdowego zwycięstwa 2:0 z Gruzją. Duńczycy w poprzednim tygodniu grali tylko towarzysko, z Kosowem. Na Bałkanach cudem uniknęli kompromitacji, ratując remis 2:2 w ostatnich minutach golem z rzutu karnego.
W Bazylei też długo zawodzili, mimo że tym razem już od pierwszych minut zagrali ich kluczowi gracze - obrońca Simon Kjaer i rozgrywający Christian Eriksen. Szwajcarzy musieli sobie radzić bez kontuzjowanych w meczu z Gruzją Xherdana Shaqiriego i Fabiana Schaera. Ich nieobecność długo nie była zauważalna.

Wymarzony początek Szwajcarów

Gospodarze objęli prowadzenie szybko, w kontrowersyjnych okolicznościach. W dziewiętnastej minucie na listę strzelców wpisał się Remo Freuler, do którego piłka trafiła po odbiciu się od ręki innego Szwajcara - Albiana Ajetiego. Duńczycy protestowali, ale prowadzący spotkanie Damir Skomina pozostawał nieugięty.
Szwajcarzy przejęli od tego momentu jeszcze większą kontrolę. Tempo podkręcali tylko co jakiś czas. Wynik podwyższyli w drugiej połowie za sprawą bramki Granita Xhaki, który potężnie huknął zza pola karnego. Dziesięć minut później, po golu Breela Embolo wydawało się, że los Duńczyków jest przesądzony.

Koszmar w końcówce

Nic z tego. Ostatni kwadrans okazał się być dla gospodarzy koszmarem. Niepokój pojawił się w 84. minucie, gdy piłkę do ich bramki posłał Mathias Joergensen. W szeregi Szwajcarów coraz częściej zaczęła wkradać się nerwowość. Do końca spotkania ani razu nie zdołali zagrozić Peterowi Schmeichelowi, za to w ich polu karnym gorąco było co chwilę.
Duńczycy na dobre uwierzyli w wyszarpanie punktu po golu kontaktowym, którego autorem był napastnik Lecha Christian Gytkjaer. Od tego momentu praktycznie nie schodzili z połowy Szwajcarów. Po groźnych strzałach kilka razy między słupkami rywali świetnie spisywał się Yann Sommer.
Ale w końcu i on się pomylił. W ostatniej akcji meczu bramkarz gospodarzy źle wyszedł z bramki, z czego skorzystał Henrik Dalsgaard. Duńczyk uprzedził golkipera, uderzył głową i dał swojej drużynie upragniony remis.
Szwajcaria - Dania 3:3
(Freuler 19’, Xhaka 66’, Embolo 76’ - Joergensen 84’, Gytkjaer 88’, Dalsgaard 90’)