Eintracht Frankfurt - Union Berlin: Rafał Gikiewicz chwalony - Bundesliga

25/02/2020, 08:08 GMT+1

Na kłopoty Rafał Gikiewicz. Który to już raz w tym sezonie polski bramkarz uratował Union Berlin. W ostatnim meczu 23. kolejki Bundesligi beniaminkowi, przy wydatnej pomocy bramkarza, udało się odnieść cenne zwycięstwo we Frankfurcie z Eintrachtem 2:1.

Gikiewicz ma w Unionie niepodważalną pozycję. W grudniu został najskuteczniejszym bramkarzem Bundesligi w rundzie jesiennej. Na podobne wyróżnienie 32-latek pracuje także w rundzie wiosennej. Przed poniedziałkowym starciem we Frankfurcie miał sześć meczów z czystym kontem. I choć na siódme musi jeszcze poczekać, to i tak dał się we znaki rywalom.

Czujny w bramce

Faworytem spotkania był Eintracht, siódma drużyna poprzedniego sezonu, uczestnik Ligi Europy.
Wszystko, co najciekawsze, we Frankfurcie działo się w drugiej połowie. Berlińczycy wyszli na prowadzenie w 49. minucie. Koszmarne nieporozumienie obrońców i bramkarza Kevina Trappa wykorzystał Sebastian Andersson. Niemiecki golkiper jeszcze gorzej zachował się niespełna dwadzieścia minut później, gdy zagrał piłkę pod nogi Anderssona. Po drodze dotknęła jeszcze Evan N'Dicka i to jemu zapisano trafienie samobójcze.
Gikiewicz pierwszy raz musiał wykazać się dopiero w 69. minucie przy strzale Goncalo Paciencii. Dziesięć minut później Polak był już bezradny. W zamieszaniu w polu karnym piętą strzelał Andre Silva, piłka odbiła się od nóg Floriana Huebnera i wpadła do bramki.
Po zdobyciu kontaktowej bramki gospodarze poczuli wiatr w żagle. W końcówce byli blisko wyrównującego trafienia, ale nie pozwolił na nie Gikiewicz. Polak najpierw obronił uderzenie Daichi Kamady, a potem Paciencii i Silvy. Przyjezdni dotrwali do końca z wygraną 2:1.

Najlepsi na boisku

Po meczu "Giki" zebrał zasłużone pochwały od niemieckich dziennikarzy. Dziennik "Bild" przyznał mu notę 2 (w skali 1-6, im niższa, tym lepsza). Taką samą otrzymali również Andersson i Robert Andrich. Nikt nie dostał wyższej. Niewiele gorzej, bo na trójkę Polaka ocenił niemiecki fachowy tygodnik "Kicker" (lepszą - "2" - otrzymał tylko Andersson). Tak samo bramkarza Unionu ocenił portal sportbuzzer.de.
Dzięki wygranej Union przeskoczył w tabeli Eintracht. Po 23 kolejkach zajmuje dziesiąte miejsce.