Eiminacje mistrzostw świata kobiet 2023. Belgia - Polska: wynik i relacja - piłka nożna

30/11/2021, 21:25 GMT+1

Kobieca reprezentacja Polski przegrała z Belgijkami 0:4 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Po porażce Biało-Czerwone spadły w tabeli z miejsca gwarantującego baraże na trzecią lokatę.

Polki przyleciały do Belgii jako wiceliderki grupy F. O dwa punkty ustępowały tylko faworyzowanym Norweżkom, a swoje wtorkowe rywalki wyprzedzały zaledwie o jedno oczko. Starcie szóstej kolejki jawiło się jako kluczowe spotkanie całych eliminacji.
Z Belgijkami Biało-Czerwone mierzyły się po raz trzeci. We wrześniu 2015 roku przegrały 0:5, a przed dwoma miesiącami zremisowały po bramce nieobecnej w Leuven Ewy Pajor 1:1.

Dobre złego początki

Mecz od ataków rozpoczęły Polki, które w początkowej fazie starały się przejąć inicjatywę na boisku. Gospodynie jednak szybko opanowały sytuację, a w 15. minucie objęły prowadzenie. Po składnej akcji piłka trafiła do Tinne De Caigny, która nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem Karoliny Klabis.
Po utracie gole entuzjazm podopiecznych Niny Patalon osłabł. Uczestniczki przyszłorocznych mistrzostw Europy poszły za ciosem i po kwadransie było już 2:0. Polska bramkarka jeszcze obroniła uderzenie Tessy Wullaert, ale wobec dobitki Hannah Eurlings była bezradna. Pięć minut później zrobiło się już 3:0, kiedy fatalny błąd obrończyń Biało-Czerwonych strzałem z dystansu wykorzystała Janice Cayman.
Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Czwarte trafienie dla Belgijek było dziełem polskiej defensorki Małgorzaty Mesjasz.
W końcówce Polki starały się zdobyć honorową bramkę, ale Nicky Evrard ostatecznie zachowała w tym starciu czyste konto.

Trudna sytuacja w grupie

Po porażce Polki mają na swoim koncie 11 punktów i zajmują trzecie miejsce w tabeli. Prowadzą Norweżki (13 pkt. i jeden mecz zaległy) przed Belgijkami (również 13 oczek). Kolejne spotkanie Biało-Czerwone zagrają w kwietniu 2022 roku, a ich rywalkami będą zawodniczki z Armenii.
MŚ 2023 zostaną rozegrane w Australii i Nowej Zelandii. Zwycięzcy grup awansują do nich bezpośrednio, a zespoły z drugich miejsc zagrają w barażach. Dwa najlepsze zapewnią sobie awans, a trzecia będzie miała jeszcze szansę w interkontynentalnym turnieju z udziałem 10 ekip.
W imprezie wystąpią 32 drużyny, w tym dwaj gospodarze bez konieczności gry w kwalifikacjach.
Belgia - Polska 4:0 (3:0)
Bramki: De Caigny (15.), Eurlings (33.), Cayman (38.), Mesjasz (51., bramka samobójcza).
Autor: rozniat/po / Źródło: eurosport.pl