Dymano Mińsk - Piast Gliwice: wynik i relacja - eliminacje Ligi Europy

27/08/2020, 17:09 GMT+2

Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Dynamo Mińsk 2:0 i awansował do drugiej rundy eliminacji Ligi Europy. Bohaterami meczu zostali sprowadzeni przed tym sezonem Patryk Lipski i Jakub Świerczok.

Piast podobnie jak przed rokiem swoją przygodę z europejskimi pucharami rozpoczął na Białorusi. Tym razem piłkarze Waldemara Fornalika pojechali do Mińska, gdzie czekało na nich miejscowe Dynamo.

Wystarczył stały fragment

Przed meczem ciężko było wskazać faworyta, co znalazło potwierdzenie na boisku. Jeden i drugi zespół od początku nie chciał śmielej zaatakować.
Na szczęście dla Piasta już w 10. minucie znakomity strzał z rzutu wolnego oddał Patryk Lipski. Rywale dopuścili się faulu tuż przed własnym polem karnym, a 26-latek ustawił sobie piłkę mniej więcej na 22. metrze. Uderzył mocno, tuż nad murem. Co prawda bramkarz gospodarzy próbował interweniować, ale nawet nie dotknął futbolówki i Piast mógł się cieszyć z prowadzenia.
Dynamo próbowało odpowiedzieć, jednak nie stworzyło sobie żadnej dogodnej sytuacji. Piłkarze Piasta dobrze się ustawiali, a gdy tylko nadarzała się okazja, próbowali kontratakować, ale ich próby również kończyły się niepowodzeniem.

Świerczok przypieczętował awans

W trzeciej minucie drugiej połowy Dynamo stworzyło sobie najlepszą okazję do strzelenia gola. Strzał głową Miszy Goropewseka przeleciał jednak tuż nad poprzeczką bramki Frantiska Placha.
W 56. minucie Piast odpowiedział i to w najlepszy możliwy sposób. Wszystko zaczęło się od znakomitego przechwytu w środku pola wprowadzonego chwilę wcześniej Michała Żyry. 27-latek posłał prostopadłe podanie do Jakuba Świerczoka, a ten w polu karnym jednym zwodem oszukał obrońcę i oddał strzał. Golkiper znów był bezradny.
Kilka minut później trzykrotny reprezentant Polski mógłby cieszyć się z drugiego gola, a Żyro z kolejnej asysty. Tym razem w sytuacji sam na sam próbował posłać piłkę między nogami wychodzącego bramkarza, ale ten się zorientował.
Na kwadrans przed końcem podstawowego czasu gry równie dogodnej sytuacji nie wykorzystało Dynamo. Gdyby strzał był celny, Plach nie miałby nic do powiedzenia.
Ta sytuacja już całkowicie podłamała gospodarzy. Piast spokojnie dowiózł zwycięstwo 2:0 i awansował do drugiej rundy eliminacji Ligi Europy.
Dynamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
Gole: Patryk Lipski (10.), Jakub Świerczok (56.)
Autor: Skrz/łup / Źródło: eurosport.pl