Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Cyberatak katalońskich separatystów na FC Barcelona - La Liga

Emil Riisberg

24/07/2020, 15:58 GMT+2

FC Barcelona oraz prezes klubu Josep Maria Bartomeu padli ofiarą ataku cyberprzestępców - wynika z informacji opublikowanych w piątek przez dziennik "El Mundo". Hiszpańska gazeta dotarła do wyników zleconego przez Dumę Katalonii badania bezpieczeństwa informatycznego.

Josep Maria Bartomeu - prezydent FC Barcelona

Foto: Eurosport

Zdaniem gazety za negatywną kampanią prowadzoną wobec klubu stoją m.in. katalońscy separatyści. Madrycki dziennik ujawnił, że od 2019 r. rozesłanych zostało za pośrednictwem sztucznych programów w sieci około 20 tys. wiadomości o negatywnej treści wobec prezesa FC Barcelona oraz katalońskiego klubu. Informacje te miały być dystrybuowane przez boty, czyli oprogramowanie podszywające się pod użytkowników internetu.

Ślady zaangażowania rosyjskich hakerów

Z analizy danych pojawiających się w sieci na temat władz katalońskiego klubu wynika, że do negatywnej kampanii w mediach społecznościowych miało przyczynić się 3281 botów. "El Mundo" ustalił, że część rozsyłanych informacji szkalujących klub pochodziła z Katalonii, a rozpowszechniane opinie pochodziły od aktywistów separatystycznych.
Według dziennika część botów rozsyłało nieprzychylne prezesowi FC Barcelona komunikaty także na stronach internetowych fanklubów Dumy Katalonii oraz na forach przyjaciół tej drużyny.
Studium spółki Deloitte Cyber, która przygotowała raport na zlecenie klubu dowodzi, że część internetowych komunikatów negatywnych wobec szefostwa FC Barcelona publikowanych było w języku rosyjskim, a także wysyłanych z rozmaitych państw świata, w tym z tak egzotycznych kierunków jak Ghana i Nigeria.

Niepodległościowe podłoże cyberataku

Pomiędzy 2017 a 2020 r. część separatystów z Katalonii krytykowała publicznie władze klubu za "neutralne" stanowisko w sprawie konfliktu politycznego w tym regionie.
14 października 2019 r. dziewięciu katalońskich polityków zostało skazanych przez Sąd Najwyższy Hiszpanii na 9-13 lat więzienia za próbę dezintegracji terytorialnej w ramach nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października 2017 r.
Orzeczenie SN wobec dziewięciu secesjonistów doprowadziło do gwałtownych protestów w Katalonii już kilka godzin po werdykcie sądu. Przerodziły się one w trwające prawie trzy tygodnie zamieszki w regionie, wskutek których w starciach separatystów z policją rannych zostało ponad 650 osób.
W latach 2018-2019 niektóre madryckie media, m.in. dziennik "El Pais", informowały, że służby Hiszpanii potwierdziły, że z rosyjskich serwerów w okresie poprzedzającym referendum separatystyczne w Katalonii oraz krótko po jego zakończeniu wysyłane były masowo do sieci społecznościowych komunikaty związane z organizowanym plebiscytem. W wiadomościach tych promowano ideę niepodległości regionu, a działania władz Hiszpanii przedstawiane były w złym świetle.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl, PAP
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama