Cracovia - Piast Gliwice: wynik i relacja z meczu PKO BP Ekstraklasy - Piłka nożna

13/08/2022, 15:45 GMT+2

Niespodzianka w Krakowie. W pierwszym sobotnim spotkaniu 5. kolejki PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Cracovią 1:0. Podopieczni Waldemara Fornalika wywalczyli tym samym pierwsze punkty w sezonie 2022/23.

Faworytem starcia były popularne Pasy, które po czterech kolejkach miały 9 punktów. Gliwiczanie - którzy rozegrali o jedno spotkanie mniej - zamykali ligową tabelę, nie mając w swoim dorobku ani jednego "oczka".

Pierwszy gol i pierwsze zwycięstwo w sezonie

Mecz od początku był niezwykle wyrównany, a żaden z zespołów długo nie potrafił wypracować sobie sytuacji podbramkowych. Najgroźniejszej okazji - w 26. minucie - nie wykorzystał zawodnik gości Kamil Wilczek.
Były król strzelców ekstraklasy otrzymał znakomite podanie od Damiana Kądziora ze skrzydła, jednak nie trafił w piłkę i w Krakowie wciąż był bezbramkowy remis.
Pięć minut przed przerwą zaatakowali gospodarze. Zza pola karnego uderzył wówczas Duńczyk Hebo Rasmussen, ale świetną interwencją popisał się Frantisek Plach.
W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, a na boisku nie działo się wiele ciekawego. Kluczowa dla losów potyczki okazała się 70. minuta. Dobrze dysponowany tego dnia Kądzior odnalazł w polu karnym wprowadzonego kilka minut wcześniej Jorge Felixa, a ten efektowną główką pokonał Karola Niemczyckiego.

Dla Hiszpana był to pierwszy gol od powrotu do ekstraklasy po dwuletniej przerwie.
W końcówce Cracovia dążyła do wyrównania, ale nie potrafiła wykorzystać wyraźnej przewagi. Piast, dla którego trafienie Felixa było pierwszym w tym sezonie, zwyciężył, wydostając się ze strefy spadkowej. Gliwiczanie zajmują obecnie 15. lokatę. Pasy są na 3. pozycji.

Cracovia - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Jorge Felix (70-głową).
Żółta kartka - Cracovia Kraków: Michał Rakoczy, Otar Kakabadze, Cornel Rapa; Piast Gliwice: Alexandros Katranis, Michał Chrapek.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 7 564.
Cracovia: Karol Niemczycki - Jakub Jugas (68. Cornel Rapa), Matej Rodin, Virgil Ghita - Otar Kakabadze, Takuto Oshima, Mathias Hebo Rasmussen (75. Jewhen Konoplanka), Kamil Pestka (75. Michal Siplak) - Jakub Myszor (63. Florian Loshaj), Patryk Makuch, Michał Rakoczy (63. Benjamin Kallman).
Piast Gliwice: Frantisek Plach - Constantin Reiner, Jakub Czerwiński, Ariel Mosór - Arkadiusz Pyrka (66. Jorge Felix), Tom Hateley (87. Michał Kaput), Grzegorz Tomasiewicz, Michał Chrapek (81. Jakub Holubek), Damian Kądzior (81. Michael Ameyaw), Alexandros Katranis - Kamil Wilczek.
Autor: rozniat / Źródło: eurosport.pl