Cracovia - Lechia Gdańsk: relacja i wynik na żywo - Finał Pucharu Polski - Puchar Polski 2020

24/07/2020, 20:46 GMT+2

To była najlepsza możliwa wizytówka polskiej piłki. Po kapitalnym meczu zwieńczonym dogrywką Cracovia pokonała w Lublinie Lechię Gdańsk 3:2 i sięgnęła po Puchar Polski. Relację na żywo przeprowadził eurosport.pl.

Cracovia wygrywa 3:2 po meczu w którym było absolutnie wszystko! Lechia prowadziła dwukrotnie, długo radziła sobie w osłabieniu, ale w końcu to Pasy dopięły swego i pogrążyły rywali jeszcze przed rzutem karnym. To było przepiękne widowisko!
Krakowianie oszaleli ze szczęścia. To pierwszy puchar w ich historii!
Koniec, koniec, koniec! Cracovia zdobywa Puchar Polski!
Lechia w rozpaczliwych, chaotycznych atakach...
Łapie Hrosso.
Jeszcze rożny dla Lechii...
Cztery minuty doliczone. Tyle dzieli Cracovię od pełni szczęścia.

Lechia może się już nie podnieść. Zostały dwie minuty.
Z lewej strony piłkę wyłożył Pestka, a Wdowiak w idealnym tempie wpadł w pole karne i zapakował piłkę w okienko bramki Alomerovicia! Cracovia za moment może świętować Puchar Polski po raz pierwszy w historii!
GOOOOL!!! 3:2 DLA CRACOVII! MATEUSZ WDOWIAKKKK!
Kolejny strzał Vestenicky'ego. Bardzo słaby.
Dimun za Loshaja w Cracovii.
Cracovia w kolejny ataku, ale od kilku minut gra Pasów wyraźnie przestała się kleić. Wiele wskazuje na to, że losy finału rozstrzygnąć będą musiały rzuty karne.
Świetna centra Rapa i strzał głową Wdowiaka. Pomocnik Cracovii uderzył za lekko i w sam środek bramki.
Lechia po raz enty dziś była w opałach, ale tym razem uratowała się bez wielkich nerwów. Alomerović spowalnia grę...
Paixao nie da rady. Zmienia go Kryeziu.
Skurcze łapią Paixao. Lechia stara się kraść czas, jak tylko może.
Zaczynamy drugą część dogrywki!

Lechia jest bardzo konsekwentna i skuteczna w obronie. Pierwszą część dogrywki przetrwała bez strat. Przed nami ostatni kwadrans. Jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia, będziemy świadkami rzutów karnych.
Wdowiak zatańczył przed polem karnym Lechii. Po wszystkim uderzył bardzo niecelnie.
Cracovia długo budowała atak pozycyjny, ale wszystko spaliło na panewce po niedokładnym dośrodkowaniu.
Kapitalnie sprzed pola karnego lewą nogą mierzył Vestenicky. Końcami palców broni Alomerović!
Groźne zderzenie Lipskiego ze Zwolińskim. Napastnik Lechii wyraźnie cierpi, potrzebuje pomocy.
Fila staranował w powietrzu Pestkę. Brutalne to było, ale bez faulu.
Boczny obrońca Cracovii brzydko faulował Lipskiego.
Jest nerwowo. Kartka dla Pestki.
Hanca na centymetry dośrodkował na głowę Van Amersfoorta. Holender straszliwie to zepsuł...
I pierwsza próba Cracovii. Alomerovicia postraszył Pestka.
Początek bardzo spokojny, jakby toczył się inny mecz niż kilka minut temu. Ale spokojnie, to z pewnością cisza przed burzą.
Rozsiądźcie się Państwo wygodnie, zaczynamy dogrywkę!

W Lublinie jesteśmy świadkami absolutnie szalonego finału. Cracovia zagrała kapitalną drugą połowę, ale Lechia nie dała się złamać i wciąż walczy. Ten mecz to kapitalna wizytówka polskiej piłki, ale co wydarzy się dalej, nie sposób przewidzieć.
Koniec. Będzie dogrywka!
Kartka dla Conrado i zostały już tylko sekundy. Będzie dogrywka.
Nic z tego. Fila strzelał bardzo niecelnie.
Zwoliński zapracował na rzut rożny dla Lechii. Cios równo z syreną?
Lechia daje sobie oddech nieśmiałym atakiem. W polu karnym pada Conrado, ale o faulu nie ma mowy.
Potężna bomba Pestki posłana na bramkę Lechii. Niewiele brakowało!
Gwoli formalności - sędzia doliczył siedem minut.
Ręka rzeczywiście była, ale karnego nie ma, gramy dalej.
Potworne zamieszanie! Piłkarze Cracovii rzucili się do sędziego, twierdząc, że w polu karnym była ręka Kubickiego. Mamy VAR!
Uff, jest chwila wytchnienia. Ale Cracovia ewidentnie che to rozstrzygnąć już teraz. Pasy w ataku.
Ależ to jest kapitalny mecz?!!! Dogrywka?
CO TU SIĘ DZIEJE?! JEST 2:2! WOOOW! GOLA DLA CRACOVII PO RZUCIE ROŻNYM STRZELA JABLONSKY!!!
Lechia wreszcie pojawiła się na połowie rywali i to z jakim skutkiem?! Dośrodkowanie Conrado i Lipski trafia głową. Osłabiona Lechia o kilka minut od Pucharu Polski!
LIPSKI!!! CO ZA WEJŚCIE?! LECHIA PROWADZI!!!
Rzut wolny zmarnował Hanca.
Vestenicky faulowany na 25. metrze. Szansa dla Pasów.
I odpowiedź Lechii. Lipski za Haydary'ego.
Roszada w Cracovii. Vestenicky za Lopesa.
Ostatnie minuty w Lublinie to absolutne szaleństwo. Czy to wszystko skończy się za kilkanaście minut? A może jednak dogrywka?
Czerwona kartka dla Malocy! Obrońca Lechii przegrał powietrzny pojedynek o piłkę i brutalnie kopnął wychodzącego na czystą pozycję Van Amersfoorta! Gdańszczanom pali się grunt pod nogami!
Nie, jednak nie! Nie ma gola! Tam była ręka Rumuna i wciąż mamy remis. Lechiści mogą odetchnąć!
Obrona Lechii znów zaspała przy dośrodkowaniu. Rapa wyskoczył zza pleców Udovicicia i z najbliższej odległości daje prowadzenie krakowianom.
GOOOL DLA CRACOVI!!! JEST 2:1!!!
Zwoliński zmienia Gajosa. Lechia stawia na atak.
Cracovia wyraźnie złapała wiatr w żagle. Na tym jednym golu wcale nie zamierza poprzestać.

Dośrodkowanie Pestki, w piłkę nie trafił Maloca, a skrzętnie skorzystał z tego Van Amersfoort. Holender spokojnie sobie przyjął, obrócił się i dał swojej ekipie remis! Zaczynamy zabawę od początku!
GOL DLA CRACOVII!!! JEST 1:1!
Trudny strzał do obrony dla Alomerovicia! Próbował Pestka.
Kartka dla Wdowiaka. Skrzydłowy Cracovii ambitnie wrócił do obrony, ale przesadził z agresją.
No to teraz powinno być 1:1. Dośrodkowanie Rapa i Loshaj z trudnej pozycji strzela głową w słupek. Co za szalone 60 sekund?!
Hrosso! Bramkarz Cracovii broni sytuację sam na sam z Conrado! Cała akcja Lechii urodziła się z przypadku po dalekim wybiciu Paixao! To powinno być 2:0!
Wdowiak popędził z kontrą Cracovii. Dobiegł do samej linii końcowej, ale nie miał pomysłu. Strata, a później jeszcze faul. Lechia znów zacznie z własnego pola karnego.
Od początku drugiej połowy Lechia nie kreuje zupełnie nic. Taka postawa może się na podopiecznych Stokowca zemścić.
Po rzucie rożnym niecelnie strzelał bardzo aktywny dziś stoper Cracovii Jablonsky.
Alomerović zbyt intensywnie zgłaszał pretensję. On też już ma kartkę.
Ofiarną interwencję zaliczył Pietrzak, który teraz ma jakiś problem ze zdrowiem. Potrzebna będzie zmiana. Na murawie zamelduje się Conrado.
Powinno być 1:1. Dośrodkowanie Wdowiaka, piłkę przedłużył Lopes i wszystko kończył Jablonsky, który został zablokowany metr przed linią bramkową.
Cracovia wyszła z szatni z silnym postanowieniem poprawy, bo gra wciąż toczy się na połowie Lechii. Gdańszczanie czekają na okazję w kontrataku.
Słabe dośrodkowanie Fiolicia. Zacznie od bramki Alomerović.
Van Amersfoort faulowany w bocznym sektorze i Cracovia szybko będzie miała szansę po stałym fragmencie.
Zaczynamy drugą część. Cracovia ma 45 minut na odwrócenie losów meczu!

Na półmetku bliżej trofeum jest Lechia, której prowadzenie dał Haydary. Cracovia długimi fragmentami potrafiła prowadzić grę, ale pogrążają ją fatalne błędy w obronie. Gdańszczanie prowadzą w pełni zasłużenie, a przy odrobinie szczęścia mogli mieć na koncie nawet więcej goli.
Koniec pierwszej połowy.
Dośrodkowanie Fili i Paixao doszedł do strzału, mimo trudnej pozycji. Uderzenie nie było mocne i złapał piłkę Hrosso.
Mogło być 2:0! Dośrodkowanie Pietrzaka i piłka po zamieszaniu wybita tuż sprzed linii. Świetną szansę miał Nalepa!
Ależ szansę miał Udovicić?! Przed Serbem rozstąpili się obrońcy Cracovii, pozwalając mu wbiec w pole karne i oddać strzał. W ostatniej chwili uderzenie zostało zablokowane! Za moment strzelał też Fila i jest rzut rożny.
Nieco dłuższy fragment gry w środku pola. W podaniach do przodu wyraźnie brakuje precyzji.
Zaostrzyła się gra w Lublinie. Loshaj bardzo agresywnie zaatakowany prze Nalepę i już drugi zawodnik Lechii ogląda kartkę.
Gorąco w polu karnym krakowian. Płasko dośrodkował Fila i obrońcy Pasów zdążyli w ostatniej chwili.
Płasko posłana piłka do Rapa, a ten strzelił bardzo niecelnie.
Dobry powrót Haydary'ego, który zablokował dośrodkowanie Pestki. Rożny dla Cracovii.
Brzydki faul Kubickiego w środku pola. Pomocnik Lechii zasłużenie ogląda żółtą kartkę.
Gajos strzelał po dośrodkowaniu z narożnika i z trzeciego metra wybija jeden z obrońców Cracovii. Po chwili strzelał jeszcze Haydary, ale daleko w trybuny.
Tym razem było zaskakujące uderzenie i z dużym trudem broni Hrosso!
Gajos faulowany w okolicach narożnika. Kolejna szansa na dośrodkowanie dla Pietrzaka. Będzie poprawa?
Kolejny strzał Fiolicia, ale ten do zapomnienia.
Wdowiak! Skrzydłowy Cracovii wpadł w pole karne i mocnym strzałem szukał bliższego roku bramki Alomerovicia. Trafił tylko w boczną siatkę. Dobrze ogląda się ten mecz!
Cracovia momentalnie ruszyła po wyrównanie i na pole karne Lechii spadł deszcz dośrodkowań. Na razie bez efektu.

Fatalna strata Helika przed własnym polem karnym, przechwyt Paixao, dośrodkowanie Udovicicia i wszystko świetnym wolejem kończy Haydary! Afgańczyk daje prowadzenie Lechii!
GOL DLA LECHII!!! 1:0!
Płynna, szybka akcja Cracovii. Płasko dośrodkował Fiolić, a strzelał Loshaj. Piłka minęła lewy słupek bramki Alomerovicia.
Głębokie dośrodkowanie Hanki i pewnie łapie Alomerović. Od kilku minut wyraźniejszą przewagę ma Cracovia.
Haydary ambitnie walczył w narożniku, ale na nic się to zdało. Cracovia zaczyna od bramki.
Fiolić łapie się za głowę po nieudanym strzale na bramkę Lechii. Spore pretensje ma też do niego Wdowiak, bo udało mu się uwolnić od opieki rywala w polu karnym i oczekiwał podania.
Cracovia po raz pierwszy w ataku pozycyjnym. Lechia jakby przestraszyła się ostatniej kontry i postanowiła nieco się cofnąć.
Kapitalna kontra Cracovii! W polu karnym z piłką znalazł się Wdowiak, który zagrał mocno wzdłuż bramki. Rapa był minimalnie spóźniony. Szkoda, bo to mógł być pierwszy gol!
Najlepsze z czterech dotychczasowych dośrodkowań Pietrzaka, ale znów na posterunku był Jablonsky.
Lechia w pierwszych minutach zdecydowanie aktywniejsza. Czekamy na pierwsze poważne zagrożenie. Znów będzie korner.
Bez problemu głową wybija Jablonsky.
Gdańszczanie upodobali sobie stałe fragmenty. Teraz będą mieć rzut rożny.
Lechia z kolejnym rzutem wolnym na 35. metrze. Dośrodkowanie Pietrzaka nieco tylko lepsze i Hrosso bez problemu łapie piłkę.
Stały fragment dla Lechii, ale złe dośrodkowanie Pietrzaka.
Pierwszy interesujący atak krakowian lewą stroną. Przy linii końcowej przedarł się Hanca, ale pod nogi rzucił mu się Alomerović, który idealnie wyłuskał piłkę.
Rozpoczęła Cracovia!
Za nami hymn narodowy. Za moment losowanie stron i zaczynamy!
Piłkarze obu ekip kończą rozgrzewkę. Pierwszy gwizdek za 15 minut.

- Przypominamy kibicom o odpowiedzialnym zachowaniu, bo imprezy w dużych skupiskach wiążą się z ryzykiem. Dlatego przygotowaliśmy maseczki i przyłbice dla tych osób, które o nich zapomną wybierając się na mecz. Bezpłatne maseczki i przyłbice będą czekać w namiocie usytuowanym przed Areną Lublin - komunikowała na kilka godzin przed meczem Magdalena Kaproń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Ostatnie godziny przed meczem były w szeregach Lechii mocno niespokojne. Jadący do Lublina autokar z rodzinami piłkarzy, zawodnikami, którzy nie znaleźli się w kadrze meczowej oraz pracownikami klubu został zawrócony z powodu koronawirusa. Jeden z podróżnych miał dziewięć dni temu kontakt z osobą zakażoną.
A oto jak prezentuje się Arena Lublin na godzinę przed pierwszym gwizdkiem.

Znamy już składy obu ekip. To oni walczyć będą o Puchar Polski!

W tym roku zwycięzca finału Pucharu Polski otrzyma trzy miliony złotych. Triumfator zapewni sobie występy w eliminacjach Ligi Europy, a także w sierpniowym spotkaniu o Superpuchar Polski z mistrzem kraju - Legią.
Od sezonu 2013/14 PZPN organizował finały Pucharu Polski na PGE Narodowym w Warszawie, zawsze 2 maja. Tym razem z uwagi na pandemię odstąpiono od tej zasady. Wobec braku możliwości rozegrania meczu z udziałem kompletu widzów nie było sensu organizować zawodów na tak dużym stadionie. Zmianie musiał ulec również termin. O wyborze Lublina zdecydowało m.in. doświadczenie nabyte we współpracy przy okazji organizacji mistrzostw Europy do lat 21 oraz mistrzostw świata do lat 20.
CRACOVIA - LECHIA GDAŃSK 3:2
Bramka: Van Amersfoort (65'), Jablonsky (88'), Wdowiak (118') - Haydary (21'), Lipski (86')
Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl