Club Brugge - Lazio Rzym. Szymon Czyż zadebiutował

29/10/2020, 07:35 GMT+1

Zaledwie 19-letni Szymon Czyż chyba nawet sam nie przypuszczał, że zadebiutuje w pierwszym zespole Lazio Rzym od razu w spotkaniu Ligi Mistrzów. Mody zawodnik pojawił się na boisku w drugiej połowie wyjazdowego meczu z Club Brugge (1:1).

- Nigdy nie znalazłem się w sytuacji, w której miałem do dyspozycji tylko 12 zawodników pierwszego zespołu. Musieliśmy to przetrwać, ale mam nadzieję, że więcej do tego nie dojdzie. Poprosiłem piłkarzy, by pokazali charakter i ci dali z siebie wszystko pomimo tysiąca problemów – mówił tuż po spotkaniu szkoleniowiec Lazio Simone Inzaghi.
Rzeczywiście, sytuacja kadrowa w klubie była nie do pozazdroszczenia. Jeszcze w środę po południu nie było pewne, czy Lazio zdoła wystawić pierwszą jedenastkę – wszystko z powodu zakażeń koronawirusem. Ostatecznie udało się, ale na ławce usiedli piłkarze z zespołu młodzieżowego, w tym 19-letni Czyż. Był on najstarszym zawodnikiem wśród rezerwowych.

Zrobił swoje

Wychowanek Arki Gdynia, który kolejne kroki stawiał w drużynie U-19 Lecha Poznań, do Lazio trafił latem 2018 roku. Środkowy pomocnik jest we Włoszech uznawany za spory talent, ale nikt nie przypuszczał, że w takich okolicznościach zadebiutuje w pierwszym zespole rzymian.
W 68. minucie Czyż pojawił się na boisku zmieniając Felipe Caicedo. Pomocnik wszedł przy stanie 1:1, zastąpił napastnika, co było jasnym sygnałem, że Inzaghi zamierza bronić wyniku. Polak wywiązał się ze swoich zadań bez zarzutu, a w 76. minucie zobaczył żółtą kartkę za podcięcie rywala.
Tym samym Czyż został siódmym polskim piłkarzem, który wystąpił w fazie grupowej obecnej edycji Ligi Mistrzów. Przed nim byli to: Maciej Rybus i Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw), Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) i Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów).

Prowadzą w grupie

Ostatecznie mecz Brugge – Lazio zakończył się remisem 1:1. Pierwsi gola strzelili goście, dla których w 14. minucie trafił Joaquin Correa, a tuż przed przerwą z rzutu karnego wyrównał Hans Vanaken.
Taki wynik oznacza, że Lazio utrzymało pierwsze miejsce w grupie F i ma tylko samo punktów, co środowy rywal – po 4. Oczko mniej ma Borussia Dortmund, natomiast na pierwsze punkty czeka Zenit.