Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Chelsea wycofa się z udziału w Superlidze? Protesty kibiców pod stadionem - Premier League

Emil Riisberg

20/04/2021, 18:31 GMT+2

Gorąco pod stadionem Chelsea. Przed meczem ligowym z Brighton kibice londyńskiego klubu zebrali się, by protestować przeciwko przystąpieniu zespołu do Superligi. Jak donosi szef sportu w BBC, The Blues już teraz przygotowują się do wycofania z kontrowersyjnego projektu. Pierwszy oficjalnie zrobił to Manchester City.

Foto: Eurosport

"Rozumiem, że Chelsea przygotowuje dokumenty pozwalające jej wycofać się z Superligi" - napisał na Twitterze szef sportu w BBC Dan Roan.

Protest kibiców

Informacje Roana zbiegły się w czasie z protestem kibiców klubu ze Stamford Bridge. Ci zebrali się pod stadionem przed wtorkowym meczem z Brighton. Na transparentach mają takie napisy jak: "wstydź się, Chelsea", "nigdy więcej Chelsea", "Roman, podejmij właściwą decyzję", "jesteśmy kibicami, nie klientami".



Do fanów, którzy zablokowali przejazd autokaru drużyny, wyszedł nawet Petr Cech, ale wskórał niewiele.

Superliga bez City. Co z hiszpańskimi klubami?

Krótko po godzinie 20.00 zaskakujące informacje podali również dziennikarze "The Sun". Ich zdaniem z zamiarem wycofania się z Superligi nosił się również Manchester City. Nieco ponad dwie godziny później lider Premier League oficjalnie poinformował o wycofaniu z projektu.
"Manchester City może potwierdzić, że formalnie uchwalił procedury wycofania się z grupy opracowującej plany europejskiej Superligi" - napisano krótko, ale treściwie.




The Citizens zostali w ten sposób pierwszym klubem, który ogłosił tego typu krok.
Według zagranicznych mediów, następne w kolejności będą hiszpańskie kluby. Najpierw pojawiły się informacje sugerujące, że do rewolucji nie będzie chciało przyłączać się Atletico Madryt, a później Barcelona. Duma Katalonii ma uzależniać dołączenie do rozgrywek od głosowania swoich kibiców.




Jak donoszą media, jeszcze we wtorkowy wieczór przedstawiciele klubów Superligi mają spotkać się i przedyskutować nawet zakończenie całego przedsięwzięcia.



12 klubów założycieli

Superliga ma 12 klubów-założycieli: sześć z Anglii (Manchester City, Manchester United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur i Liverpool) i po trzy z Hiszpanii (Barcelona, Real Madryt i Atletico Madryt) oraz Włoch (Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan). Docelowo "rdzeń" rozgrywek ma stanowić 15 zespołów, które będą w nich występować bez kwalifikacji, a pozostałe pięć ma się zmieniać co sezon.

Projekt spotkał się z falą krytyki ze strony innych klubów, działaczy, byłych i obecnych piłkarzy i trenerów, a także środowisk kibicowskich. Jego twórcom zarzuca się chciwość i bezduszność.

W takim tonie o Superlidze wyraziła się w niedzielnym komunikacie Europejska Unia Piłkarska (UEFA). Zagroziła wykluczeniem uczestników projektu ze wszystkich innych rozgrywek, zaznaczając, że ma też poparcie FIFA. We wtorek, podczas kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux, Infantino oficjalnie potwierdził wspólne stanowisko obu instytucji.
Autor: pqv, lukl / Źródło: eurosport.pl, eurosport.co.uk, bbc.com
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama