Chelsea - Villarreal: wynik i relacja - Superpuchar Europy

11/08/2021, 21:57 GMT+2

Podsumowanie piłkarskiego sezonu 2020/2021 miało swoje zwieńczenie w Belfaście w spotkaniu o Superpuchar Europy. W nim lepsi okazali się piłkarze Chelsea, którzy pokonali Villarreal w konkursie rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce było 1:1.

Chelsea w ubiegłym sezonie niespodziewanie wygrała Ligę Mistrzów. W decydujący meczu zespół Thomasa Tuchela pokonał Manchester City 1:0. Jest to osiągnięcie tym bardziej godne podziwu, że niemiecki szkoleniowiec przejął drużynę zimą.
Z kolei Villarreal wygrał Ligę Europy po niesamowitym konkursie rzutów karnych z Manchesterem United. Piłkarze Unaia Emery'ego triumfowali 11:10, a jedenastkę przesądzającą o zwycięstwie wykorzystał bramkarz Geronimo Rulli. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce było 1:1.
Faworytem środowej konfrontacji byli oczywiście The Blues, choć w ich składzie zabrakło Romelu Lukaku, którego transfer nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Piłkarz przeszedł już jednak wszelkie badania i lada moment powinien być do dyspozycji trenera. Zamiast niego w ataku wystąpił Timo Werner, w poprzednim sezonie niemiłosiernie krytykowany za multum niewykorzystanych sytuacji.

Gol i pech

Chelsea od początku miała przewagę, choć szwankowała skuteczność. Już w 6. minucie doskonałą okazję powinien wykorzystać Timo Werner, który oddał nieprzyjemny strzał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, jednak jeszcze lepiej spisał się bramkarz Villarrealu. Chwilę później mocno z dystansu uderzył N'Golo Kante, ale piłka przeleciała obok słupka.
Jednak klub z Premier League doczekał się trafienia. W 27. minucie Timo Werner dograł w pole karne, a niepilnowany Haim Ziyech nie miał problemu z umieszczeniem piłki w bramce.
Niestety pod koniec pierwszej połowy strzelec gola musiał opuścić boisko z powodu kontuzji ręki, której doznał, upadając na murawę podczas rzutu rożnego rywali.
Zadnim do tego doszło, hiszpański zespół mógł wyrównać. Boulaye Dia popędził, ile sił w kierunku bramki, ale Edouard Mendy wykazał się bramkarskim kunsztem, w porę ruszył w kierunku zawodnika Villarrealu i odbił piłkę.
W końcu - już w doliczonym czasie gry - w poprzeczkę trafił Alberto Moreno.

Atakowali i dopięli swego

Końcówka pierwszej połowy należała do Villarrealu i tak samo było na początku drugiej odsłony. Tym razem to Gerard Moreno mógł pokonać Mendy'ego, ale ten jakimś cudem sparował piłkę na słupek. Jednak wcześniej bramkarz nie popisał się, wybijając piłkę wprost pod nogę jednego z rywali, który zapoczątkował wspomnianą akcję.
Niemiecki menedżer londyńczyków dokonał zmian. Na boisku pojawili się m.in. Jorginho, Mason Mount i Andreas Christensen. Ich wejście nic nie pomogło, gdy w 73. minucie Gerard Moreno wreszcie doprowadził do wyrównania.
Błąd w obronie popełnił Antonio Ruediger, Dia poradził sobie ze wspomnianym Christensenem, skutecznie odgrywając piętką, a Gerard zakończył wszystko precyzyjnym strzałem. W pełni zasłużona bramka dla Żółtej Łodzi Podwodnej.
Kolejne minuty mijały, ale żadna ze stron nie potrafiła znaleźć rozwiązania, które przyniosłoby gola na Windsor Park w Belfaście. Oznaczało to przynajmniej dogrywkę.

Kepa zrobił swoje

Obie strony grały zdecydowanie ostrożniej niż w podstawowym czasie gry. Mimo wszystko przed szansą na zdobycie bramki stanął rezerwowy Chelsea Christian Pulisic, który ostatecznie strzelił obok słupka. Anglicy domagali się również rzutu karnego, ale sędzia Sergiej Karasiow miał inne zdanie.
W drugiej części dogrywki kapitalnie interweniował Sergio Asenjo po uderzeniu Mounta. Z kolei Marcos Alonso zdecydował się na strzał z pierwszej piłki – bez powodzenia. Zawodnicy Villarrealu byli bardziej zmęczeni, a Chelsea nie potrafiła postawić kropki nad i.
Wiedząc, że zbliża się konkurs rzutów karnych, Tuchel postanowił wymienić bramkarza. Mendy'ego zastąpił Kepa Arrizabalaga, który specjalizuje się w tym elemencie.
Pierwszy strzał i Kai Havertz z Chelsea, który był bohaterem finału Ligi Mistrzów, nie trafia do bramki. Asenjo skutecznie broni. Natomiast w drugiej serii wykazał się wspomniany Kepa, broniąc strzał Aissy Mandiego. Aż do siódmej nikt się nie pomylił – najpierw Ruediger dał Chelsea prowadzenie 6:5, a po chwili uderzenie Raula Albiola wybronił raz jeszcze Kepa i tym samym ekipa z Londynu wywalczyła Superpuchar Europy!