Borussia Dortmund przegrała z Tottenhamem w rewanżu 1/8 finału Ligi Mistrzów

05/03/2019, 22:04 GMT+1

Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, w poprzednich siedmiu meczach piłkarze Borussii Dortmund zdołali zwyciężyć zaledwie raz. We wtorkowy wieczór nie poprawili słabego bilansu, przegrali u siebie z Tottenhamem Hotspur 0:1 i pożegnali się z Ligą Mistrzów w 1/8 finału. Jedynego gola w rewanżu strzelił Harry Kane.

Pierwsze spotkanie między tymi zespołami zakończyło się pewnym triumfem londyńczyków 3:0. Biorąc pod uwagę słabą formę Borussii odrobienie strat wydawało się zadaniem niezwykle trudnym. Marnym pocieszeniem był fakt, że Tottenham w trzech ostatnich meczach ligowych zanotował dwie porażki. I jak się okazało w ostatecznym rozrachunku podopieczni Luciena Favre’a nie zdołali awansować do ćwierćfinału, choć zwłaszcza w pierwszej połowie mogli strzelić przynajmniej dwa gole. W barwach gospodarzy nie wystąpił kontuzjowany Łukasz Piszczek.

BVB kontra Lloris

Goście w pierwszych 45 minutach nie zdołali stworzyć sobie praktycznie żadnej sytuacji. Tylko raz w niezłej okazji do zdobycia bramki znalazł się Koreańczyk Heung-Min Son, ale uderzył nieczysto obok bramki. Tymczasem Borussia miała przygniatającą przewagę w posiadaniu piłki i stworzyła sobie kilka szans, które powinny zakończyć się golem. Problem w tym, że przyjezdni mieli w bramce świetnie dysponowanego Hugo Llorisa.
Dwukrotnie do siatki mógł trafić Paco Alcacer, ale najpierw przeniósł piłkę nad bramką, a później futbolówkę po jego uderzeniu złapał bramkarz Tottenhamu. Na tym nie koniec. Francuz rozgrywał fenomenalne zawody – w 21. minucie odbił piłkę po uderzeniu Marco Reusa, a następnie obronił precyzyjny strzał Mario Goetzego. Prawdziwy bramkarski kunszt zaprezentował jednak w sytuacji z 33. minuty, gdy zatrzymał uderzającego z bliskiej odległości Juliana Weigla.
Dortmundczycy walili głową w mur, a piłkarze Mauricio Pochettino byli coraz bliżej awansu. Wszystko rozstrzygnęło się tuż po przerwie.

Kane powrócił na dobre

W drugiej połowie ponownie zaatakowali piłkarze BVB, ale Reus zamiast uderzać na bramkę zdecydował się na podanie wzdłuż linii, które nie znalazło odbiorcy. Szybko strzelony gol mógł wiele zmienić.
Z kolei Harry Kane, który nie grał w pierwszym meczu z powodu kontuzji, nie miał problemu z podjęciem trafnej decyzji. Obrońcy Borussii popełnili błąd w ustawieniu, a Moussa Sissoko podał do niepilnowanego Anglika, który w 48. minucie pewnym strzałem prawą nogą nie dał żadnych szans Romanowi Buerkiemu. W tym momencie gospodarze potrzebowali aż pięciu goli do awansu.
Warto dodać, że od czasu powrotu na boisko Kane strzelił trzy gole w czterech meczach.

Pulisic nie pomógł

Zespół z Zagłębia Ruhry od momentu straconej bramki zwolnili – kibice mieli prawo być rozczarowani, bo ich ulubieńcy nie podejmowali walki. Borussia zaczęła grać wolno, schematycznie i przede wszystkim wyglądała na pogodzoną z odpadnięciem z dalszej rywalizacji.
Favre próbował się ratować i wprowadził na boisko m.in. Christiana Pulisicia, który od przyszłego sezonu będzie piłkarzem Chelsea. Amerykanin wniósł nieco ożywienia w poczynania gospodarzy, ale nie na tyle, by wynik uległ zmianie - po jego uderzeniu głową piłka przeleciała nad poprzeczką.
W ostatnich sekundach honorowe trafienie w rywalizacji z Tottenhamem mógł zanotować Alcacer, ale w sytuacji sam na sam przegrał z Llorisem. Tym samym Spurs, w pełni zasłużenie meldują się w ćwierćfinale Champions League.
Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 0:1 (48' Kane)